Včera a dnes Dnes je:

Aktuálně: aktuální informace z Pardubic. sportovní informace z Pardubic. Předpověď počasí

Kultura: Programy pardubických kin Programy pardubických divadel. Program koncertů. Program klubů a diskoték. Výstavy v Pardubicích

Informace: Ubytování v Pardubicích Kdy na úřad , do obchodu, plavat... Kam v Pardubicích Plán linek pardubické MHD Pardubický rozcestník tipy k návštěvě pardubických restaurací Pardubický kraj Seznam památek východních Čech

Historie: Historie Pardubic Historie Pernštýnského náměstí Historie Pardubických radnic Historie Pernštýnského zámku Historie náměstí Republiky Historie třídy Míru Historie Kunětické hory Výstava Tělesné výchovy a sportu 1931 Historie MHD v Pardubicích Historie trolejbusové dopravy v Pardubicích Sametová revoluce v Pardubicích Parforsní hony Pardubice v budoucnosti Východočeská výstava 1903 Historie pardubických drážek

Ostatní: Víte, že ... ? Včera a dnes

uvod
Dům U Jonáše
Na obrázcích vám představujeme dům U Jonáše. Říkalo se mu také dům Kustošovský, podle původního majitele tohoto domu. Dům je ozdoben známou barokní plastikou Jonáše a velryby na průčelí. Autorem této plastiky je pravděpodobně Jakub Teplý. Ve štítu nahoře je Boží oko, na severní straně sv. Petr, na jižní straně sv. Florián, patron cechu kominického a taky hasičů. V přízemí je vidět výkladní skříň známého knihkupectví J.M.Poláka, kterému dům patřil od roku 1897.


Občanská záložna
Dům, kde dnes sídlí kavárna Evropa a Evropský spolkový dům, byla v minulosti Občanská záložna. Do současné podoby byl přestavěn v roce 1890. Ale ještě před tím zde žil MUDr. Josef Bojislav Pichl.


Zelená brána
Na prvním obrázku máte možnost vidět Zelenou bránu ještě bez ochozu, který vzniknul až roku 1912 a bez reliéfu, který je dnes umístěn na předbraní, a který znázorňuje erbovní pověst o Ješkovi z Pardubic. Tato plastika byla vytvořena podle návrhu Mikoláše Alše roku 1903. Fotografie pochází z roku 1902, kdy byla prováděna rozsáhlá oprava vrcholu věže, pro kterou bylo postaveno toto speciální lešení. Vledo od Zelené brány je vidět hostinec "U české koruny". Od roku 1925 stojí na jeho místě Aglo-čs.banka, dnes Komerční banka. Napravo od brány je vidět dům Hynka Krpaty, který vyráběl kočáry a povozy, na jehož místě byl v letech 1914-1917 postaven palác Městské spořitelny. Před branou je viditelný most přes "městskou řeku", která tudy tekla až do roku 1910.


Hotel Kotel
Na historické fotografii můžete vidět část dnešního náměstí Republiky, které vypadá zcela jinak, než před sto lety. Vlevo se nachází "Hotel Kotel". Tato hospůdka byla zbořena roku 1914 a nazývat ji hotelem bylo poměrně odvážné. Na opravdový hotel si musely Pardubice ještě nějakou dobu počkat. Dnes na tomto místě stojí budova, která byla postavena roku 1931 podle návrhu architekta Gočára, a která byla známá jako hotel Grand. Dnes je zde obchodní centrum. Na snímku je vidět také železný most, který ještě spojoval Zelenou bránu a dnešní třídu Míru, ale koryto "městské řeky" je již zasypáno. Snímek tedy pochází někdy z období let 1911 - 1914.

Stará radnice
K velice radikální změně vzhledu Pernštýnského náměstí došlo na sklonku 19. století. Radnice, která sloužila od roku 1760, přestala nárokům rostoucího města vyhovovat. A tak bylo přistoupeno ke zbourání této budovy s cennou barokní výzdobou. Spolu s ní byly zbourány také tři sousední domy a na podzim roku 1892 započala stavba nové radnice. Tato pseudorenesanční stavba je sice pěkná, do vzhledu náměstí však nezapadá.


Pardubický Norimberk
Malebná historická fotografie je jako vystřižená z pohádky. Louky v bývalém zámeckém příkopu poskytují dodnes pohled na tzv. "Pardubický Norimberk". V zimě, kdy se louka zaplavovala vodou a tak zde vzniklo toto překrásné kluziště. Po roce 1903 se ledová plocha večer osvětlovala elektrickým světlem. Od té doby se zde konaly populární karnevaly na ledě.


Hotel Střebský
Výraznou dominantou této části dnešní třídy Míru je hotel Střebský. Budova byla postavena roku 1888 a nacházela se zde první kavárna v Pardubicích. Hotel Střebský byl kolem roku 1900 považován za nejluxusnější podnik svého druhu v Pardubicích. Dnes v tomto domě sídlí kavárna Alfredo.


Jezdecká kasárna
Tak takto nevábně vypadal prostor dnešního náměstí Republiky při pohledu od Sukovy třídy. Protékala tudy Městská řeka, jejíž koryto bylo zasypáno roku 1910 a podél jejího toku stály přízemní budovy jezdeckých kasáren. Tyto kasárna zde stály od roku 1776 a až roku 1895 se podařilo městu kasárna umístit jinam. Teprve po zbourání kasáren a zasypání Městské řeky zde začalo vznikat opravdu reprezentativní náměstí.


náměstí Republiky
Ještě jednou vám zde nabízím obrázek na dnešní náměstí Republiky, ale ze strany od Městského divadla. Roku 1905, kdy byl pořízen tento snímek, tudy ještě protékala Městská řeka, ale prostor již nehyzdila jezdecká kasárna. Zelená brána ještě nemá ochoz (ten byl zřízen roku 1912), ale již ji obklopují hotel U české koruny a kočárnický závod Hynka Krpaty. Jinak dnes vypadá také chrám sv. Bartoloměje, který na první fotografii nemá ještě jižní portál, který byl postaven také roku 1912. Náměstím protékala Městská řeka a na Pernštýnské náměstí se přicházelo po železním mostě. Dnes tento prostor vypadá zcela jinak.


Vstup do Příhrádku
Takto se podařilo v období kolem roku 1905 zachytit vstup do Příhrádku, kterým se vchází na pardubický zámek. Zámek i Příhrádek byly využívány především jako řemeslnické dílny a sklady. Proto na první fotografii můžeme číst reklamu na sklad a výrobu nábytku.Copyright © 2003, Created by kaleidoskop@post.cz