Pardubický kaleidoskop Dnes je:

Aktuálně:
aktuality
sport
počasí


Kultura:
kina
divadla
koncerty
kluby
výstavy


Informace:
ubytování
kdy kam
tipy
MHD
rozcestník
restaurace
kraj
památky
fotoreportáže
astrologie

Historie:
historie
náměstí
radnice
zámek
n. Republiky
třída Míru
Kunětická h
výstava sportu
MHD
trolejbusy
revoluce
parforsní hony
budoucnost
výstava
drážky
staré hospody


Ostatní:
Víte že?
Včera


   Stručně


10.1.2004   Brankář zdejšího HC Moeller Vladislav Koutský byl členem týmu, který po tříletém půstu vybojoval pro Českou republiku medaili na MS dvacítek. Rodák z Hronova přispěl ke společnému úspěchu výborným výkonem v závěrečném utkání skupiny, kdy Češi porazili 3:1 domácí USA. Naše redakce byla první, kde se odrážel bronzový lesk. Obsáhlejší rozhovor s naším medailistou uvedeme v pátek. Spolu s ním šířil slávu pardubického hokeje Martin Lojek, který nyní působí v Kanadě.

Tipsport Extraliga ledního hokeje
Pardubice-Litvínov 4:2

Další zápasy:
Liberec-Pardubice 25.1.
Pardubice-Vítkovice 28.1
Slavia-Pardubice 30.1.

Tabulka:

3. Liberec115:92 73
4. Slavia119:98 72
5. Pardubice136:105 71
6. Kladno116:105 66
7. Vítkovice106:102 63

   Fotbal


2. liga:Příští zápasy:
Pardubice-Olomouc B: 6.3. 16:30
Prachatice-Pardubice: 13.3. 16:30
Pardubice-Žižkov: 20.3. 16:30
Sparta B-Pardubice: 27.3. 16:30
Pardubice-Kladno: 3.4. 16:30Tabulka:
8. Kunovice16:2119
9. Brno B20:1918
10. Pardubice14:1718
11. Kroměříž19:2518
12. Ústí15:2216Mattoni NBL:

Brno-Pardubice: 81:62

Další zápasy:
Pardubice-Kunín: 22.1.
Ostrava-Pardubice: 29.1.
Pardubice-Děčín: 5.2.


Ttabulka:
9. USK Praha1194:127322
10. Ústí nad Labem1173:133622
11. Pardubice 1220:1432 20
12. Opava1145:147217


21. ledna
Hokej:
Litvínovská série neúspěchů pokračuje
Do pardubické Duhové arény zavítali ve čtvrtek hokejisté Litvínova. Vstup domácích do utkání byl velmi vlažný. Do první vážné akce se ve čtvrté minutě dostali hokejisté Litvínova, když do prázdné brány střílel Balász, později se před Lašákem ocitnul Trávníček. Ale skóre se naštěstí pro domácí neměnilo. První větší šanci si domácí vybojovali až v sedmé minutě, kdy se před litvínovským brankářem Fialou ocitnul Dopita a později ještě Andrej Novotný. Druhou polovinu třetiny se rozhodnul domácí Snopek trávit na trestné lavici. Ocitnul se zde hned dvakrát po sobě. V té první přesilovce hosté dokonce vstřelili branku. Puk se sice dostal za Lašákova záda, ale gól neplatil, protože pardubický gólman byl před tím atakován v brankovišti. Na tempu začali domácí nabírat až ke konci třetiny, ale přesto první část vyzněla ve prospěch hostů.
Do začátku druhé třetiny nastoupili Pardubice aktivněji a v početní výhodě. Přesilovky nevyužili, ale několik vteřin po jejím skončení ještě v první minutě skóroval Hejduk. Radost domácích trvala pouze minutu. To již bylo vyrovnáno po lehké dorážce Čalouna. Druhá třetina pak přinášela šance na obou stranách, více ze hry však měli domácí, kteří neustále atakovali obranné pásmo Litvínova a samotného gólmana Fialu. Na začátku šesté minuty Andrej Novotný střelou od modré posílá opět domácí hokejisty do vedení. Domácí si vytvářeli tlak i nadále a ten vyústil v další puk za zády brankáře hostí - Tomáš Blažek zvyšuje na 3:1. Na začátku patnácté minuty nestihnul před litvínovským brankářem zabrzdit Kolář a přepadl přes něj. To se nelíbilo Šlégrovi a za bránou hostí se strhla bitka. Tu potrestali sudí třemi tresty - za domácí se šel na trestnou lavici sednout Kolář s Rolínkem, za hosty pak Šlégr. Přesilovky Litvínov sice nevyužil, ale po jejím skončení skóroval a Hübl snižuje na 3:2.
Na počátku třetí třetiny byli aktivnější hosté, ale na začátku třetí třetiny se do šance dostává Sýkora, ale brankář Fiala byl pozorný a střelu zachytil. Skóre se měnilo teprve až na konci šesté minuty, kdy na 4:2 zvýšil Aleš Hemský. Pardubice skórovali i na počátku deváté minuty, ale gól neplatil, pro hráče v brankovišti. O minutu později byli v šanci hosté, ale Gombár zde bránil ve hře Lašákovi, čehož si všimnul sudí a tak strávil tento litvínovský útočník následující dvě minuty na trestné lavici. Litvínovští se i přes veškerou snahu do žádné větší šanci již nedostali, domácí se již od sedmnácté minuty také nepouštěli do žádných větších akcí a tak přihlížejících 8 823 diváků již gól nevidělo.

10. ledna
Hokej:
Hokejisté Pardubic prodlužují vítěznou sérii
V úterý čekalo na hokejové příznivce, kteří přišli do Duhové arény, vskutku kvalitní utkání. Do Pardubic totiž zavítala pražská Slavia. Téměř vyprodaná hala, do které zavítalo 9 173 měla vskutku na co koukat. Ve třetí minutě byl vyloučen Kopecký a domácí měli výhodu přesilové hry. Té však nevyužili. Až teprve na konci desáté minuty se k puku dostává Dopita a prudkou ránou ohrožuje mladičkého slávistického gólmana Musila. Ve dvanácté minutě je zase horko před Lašákovou bránou, když domácí dělají chybu v rozehrávce. Slávie má díky chybám pardubické obrany ještě několik šancí, ale skóre se mění až v patnácté minutě, kdy branku střílí domácí Andrej Novotný po přihrávce Mikesky. To již ožívá celá aréna, nejen jižní tribuna. Minutu před koncem první třetiny si jde na trestnou lavici sednout domácí Čáslava, třetina však končí vítězstvím Pardubic 1:0.
Do druhé třetiny nastupují aktivněji hosté, teprve ve čtvrté minutě je prvně vážně ohrožena branka Slavie. V páté minutě odjíždí na trestnou lavici domácí Bulis, přesilové hry Slavie využívá a Žigmund Pálffy vyrovnává skóre na 1:1. Po této brance hosté ožívají ještě více, Pardubice se jen velmi těžko dostávají před brankáře Musila. Konec druhé třetiny se opět dohrává v přesilovce, tentokrát mají tuto výhodu hokejisté Pardubic. Skóre se však již nemění a tak je po druhé třetině stav 1:1.
V páté minutě třetí třetiny mají domácí opět výhodu přesilové hry při vyloučení Kolaříka. Dlouho se jim nedaří dostat se do útočného pásma, nakonec se jim to povede a Petr Sýkora nahrává zpoza brány Tomáši Blažkovi, který na konci šesté minuty využívá přesilovku a zvyšuje na 2:1. Do velké šance se pak dostává Slavie, když je v jedenácté minutě brankář Lašák za bránou sražen. Šance však zůstala naštěstí pro domácí nevyužita. V patnácté minutě si jde sednout na trestnou lavici domácí Hejduk. Ne však na dlouho. Po několika vteřinách Slavia přesilovku využívá a Antoš srovnává stav zápasu na 2:2. Po tomto gólu zaplňují ledovou plochu plastové lahve, arénou zní pískot. Do konce třetí třetiny již žádný gól nepadnul a tak přišlo prodloužení. V jeho druhé minutě dostávají pardubičtí velkou šanci při vyloučení slávistického Pojkara. Přesně 2 minuty po začátku prodloužení vstřeluje Bulis rozhodující branku a Pardubice tak porážejí Slávii 3:2 po prodloužení. I přes vítězství domácích měl daleko více práce právě pardubický brankář Lašák, když měl na svém kontě 40 zásahů, jeho slávistický kolega pouze 28 zásahů. Pochvalou domácích budiž skutečnost, že během čtyřech dnů dovedli do vítězného konce tři náročné zápasy.

10. ledna
Hokej:
Hokejisté Pardubic pokračují ve vítězném tažení
Pardubičtí hokejisté pokračují ve vítězném tažení Tipsport extraligou. Po velmi nekvalitním vstupu do letošní sezóny se jim nyní opravdu daří. V sobotu do pardubické Duhové arény zavítali hokejisté Znojma. Domácí však hned od počátku dávali najevo, že oni jsou "páni ledu." Mnozí diváci ještě ani nestačili zaujmout svá místa a již domácí vedli 1:0 zásluhou Michala Mikesky. Tato branka okamžitě probudila jižní tribunu, která neúnavně po celé utkání fandila. Do první sirény hokejisté Moelleru přidali ještě jednu branku, ve druhé třetině domácí skórovali ještě třikrát. Dařilo se Aleši Hemskému, který dal dvě branky. Jak se návštěvníci dozvěděli, utkání v sobotu přihlíželo 9002 diváků. Mezi nimi nechyběl ani primátor města Vysoké Tatry pan Ján Mokoš, který byl v těchto dnech na návštěvě Pardubic. O přestávce mezi druhou a třetí třetinou převzal z rukou generálního manažera klubu Zbyňka Kusého šek na částku 100 tisíc korun na likvidaci následků přírodní katastrofy, která oblast Vysokých Tater postihla v prosinci. Kromě šeku převzal primátor Mokoš také hokejový dres se svým jménem. Ve třetí třetině pak diváci již žádný gól neviděli a tak po skončení šedesáté minuty utkání zaplnily ledovou plochu oblíbené perníky.

1. října
Hokej:
Hokejisté s novým trenérem
Po šesti kolech letošního ročníku Tipsport extraligy ledního hokeje došlo k výměně na trenérském postu HC Moeller Pardubice. „Ve středečních večerních hodinách mi František Výborný oznámil, že se rozhodl rezignovat a nebude pokračovat jako trenér „A“ mužstva,“ informoval generální manažer HC Moeller Pardubice Zbyněk Kusý. „V pozdních večerních hodinách zasedalo představenstvo klubu HC Moeller Pardubice, které po několikahodinovém jednání rozhodlo, že novým trenérem „A“ mužstva bude jmenován Vladimír Martinec, asistentem zůstává Jiří Šejba,“ dodal generální manažer. Františka Výborného tak na pardubické lavičce střídá muž, který v sezoně 1988-1989 dovedl pardubické hokejisty k poslednímu mistrovskému titulu. Vladimír Martinec zůstává trenérem juniorů.
Převzato ze serveru www.hcpce.cz, autor: Jan Hrabal

5. září
Atletika:
Pardubice zažily atletický svátek
Absolutní atletická špička se sjela do Pardubic. V neděli se zde totiž konalo atletické Mistrovství České republiky družstev. Po nákladné rekonstrukci byl totiž na Dukle otevřen atletický stadion. Rekonstrukce 45 let starého stadionu přišla na 31 miliónů korun. Rekonstrukce započala loni v říjnu a práce to nebyla jednoduchá: "něktetré sektory, které jsme museli vybourat byly podbetonované až šedesáti centimetry betonu," informuje Pardubický kaleidoskop Pavel Studnička z oddílu Hvězda Pardubice. Kapacita původního stadionu pro 30 tisíc diváků se sice snížila na 20 tisíc a po dalších rekonstrukčních pracích ještě klesne zhruba na 15 tisíc lidí, ale vznikl tak stadion na špičkové evropské úrovni. Na výstavbu bylo použito 9,5 tisíc metrů krychlových Polytanu M, což je obdoba tartanu. Pavel Studnička se nám však svěřil, že tímto rekonstrukce stadionu rozhodně nekončí: "Rádi bychom ještě vybudovali běžecký tunel, na jižní straně pak správní budovu s ubytovnou a stravovacím zařízením, na severní straně pak tělocvičnu. Máme v úmyslu také zatravnit škvárovou plochu pro vrh koulí a dále pak nafukovací halu. To vše by si mělo vyžádat další náklady ve výši okolo 75 miliónů korun." Nedělní slavnostní dopoledne zahájil Julián Záhorovský spolu s folkovou kapelou Pouta. O půl dvanácté již přestřihnul pardubický primátor spolu s primátorem Pardubic, předsedou ČSTV Janem Čulíkem a generálním ředitelem stavební firmy Chládek a Tintěra ing. Liborem Joskou pásku, která stadion otevřela. Mistrovství republiky se zúčastnilo šest nejlepších sružstev v České republice za rok 2004. V družstvu mužů to bylo AC TEPO Kladno, USK Praha, Dukla Praha, VSK Univerzita Brno, ASK Slávia Praha a AK SSK Vítkovice, v soutěži žen USK Praha, PSK Olymp Praha, ACP Junior Brno AC Sparta Praha, Sokol Kolín, AK SSK Vítkovice. Takže fakticky to nejlepší, co česká atletika v letošním roce nabízí. Na pořadu byla i autogramiáda přítomných vynikajících sportovců, když na startu byly z 33 olympioniků z Athén více než dvě desítky. Nechyblěli zde tak Jiří Mužík, Lucie Martincová a Štěpán Tesařík (překážky), Petr Stehlík a Antonín Žalský (koule), běžec Michal Šneberger, kladiváři Lukáš Melich a Pavel Sedláček, tyčkařka Kateřina Baďurová, v trojskoku Šárka Kašpárková, sprinterka Jitka Burianová a Hana Benešová, v hodu diskem jsme viděli Věru Cechlovou - Pospíšilovou i Vladimíru Rackovou, ve skoku vysokém Ivu Strakovou a Svatoslava Tona a v hodu oštěpem Nikolu Brejchovou. Diváci dostali možnost si s těmito vynikajícími sportovci pohovořit. V průběhu atletického svátku se na stadiónu na Dukle uskutečnila autogramiáda Jarmily Kratochvílové, Dany Zátopkové a dalších legend české atletiky. Neobyčejné sportovní zážitky si budou moci diváci oživit ještě jednou, a to v záznamu České televize ve středu 8. září od 19.40 hodin na programu ČT 2.

29. srpna
Dostihy:
Slovenský den i kvalifikace
Sobotní odpoledne patřilo na Dostihovém závodišti nejen příznivcům koní, ale i milovníkům Slovenska. Konal se zde totiž Slovenský den, jehož součástí byl třetí kvalifikační dostih na 114. Velkou pardubickou. Tímto dostihem byla Velká cena Pardubickéh o kraje na 5 800 metrů. Na start dostihu se postavilo 13 koní, mezi nimiž nechyběl ani předloňský vítěz Velké parubické Maskul, který patřil mezi největší favority dostihu. V dostihu nechyběl ani Kedon, účastník předchozích ročníků Velké pardubické. Tento dostih se však vyvíjel poněkud překvapivě. Po hromadném pádu, do něhož bylo zapojeno několik koní, se vítězem dostihu stal francouzský kůň Hastaven, druhý skončil již zmiňovaný Kedon, jako třetí dojel polský kůň Juniusz. Návštěvníci si však mohli zpříjemnit pobyt na závodišti také krásami Slovenska. Nacházelo se zde totiž hned několik stánků s propagačními materiály zvoucími do této republiky.

22. srpna
Agresiv in-line:
Mistrovství ČR v agresiv in-line na Dukle doplnil Hip-Hop
Již po čtvrté se v areálu Dukelského skateparku konalo v sobotu Mistrovství ČR v agresiv in-line. "Dukelský areál je nejlepším areálem pro tyto sporty u nás," upřesňuje Pardubickému kaleidoskopu důvody, proč se mistrovství koná v Pardubicích Petr Brabec z pořádající asociace In line comunity. Do Pardubic tak zavítal kompletní bruslařská špička doplněná o závodníky z dalších Evropských zemí. Bohužel však průběh celého mistrovství nepříznivě ovlivnilo počasí a tak se na bruslích předvedlo nakonec namísto původně ohlášené stovky účastníků necelá třetina. "Závodí se na překážkách s soutěžních disciplínách street, U-ramp a best trick. Výkony každého účastníka ohodnotí každý člen poroty určitým počtem bodů, přičemž se nejhorší a nejlepší výsledek vyškrtává," přibližuje pravidla mistrovství Petr Brabec. Jakmile se však v odpoledních hodinách počasí umoudřilo, v areálu vládla příjemná nálada, kterou ještě více umocňoval hudební doprovod s Hip-Hopovou hvězdou "Afrika Islamem" z USA, který zde spolu s dalšími Dji mixoval hudbu.

15. srpna
Tenis:
Juniorka již zná své vítěze
Tenisová juniorka již zná své vítěze. V pátek probíhalo finále čtyřher, v sobotu se pak na centrálním dvorci utkali nejlepší dorostenci a dorostenky ve dvouhrách. V pátečních čtyřhrách se spolu utkali Antonín Adamčík a David Pultr, kteří nastoupili proti Jiřímu Pechrovi a Jiřímu Školoudíkovi. Ve třech setech je zdolali 6:3, 0:6 a 6:2. Po finále čtyřher dívek se radovali Tereza Hladíková a Kateřina Vaňková. Tato dvojice si nepřipustila ani na chvilku, že by titul měl získat někdo jiný. Své soupeřky doslova smetly z kurtu ve dvou setech 6:1 a 6:2. Sobotní finále dívek komplikovaly dešťové přeháňky, které dívky zahanly do šaten hned po zahájení. Přesto se nakonec finálový zápas dohrál bez problémů a po jeho skončení se více radovala Gabriela Bergmanová z TC Realsport Nymburk, která ve dvousetech zdolala Terezu Hladíkovou 7:6 a 6:2. Ve třináct hodin pak na centrální kurt nastoupili finalisté v kategorii dorostenců. Jednalo se o zcela vyrovnanou bitvu mezi Janem Markem z I.ČLTK Praha a Dušanem Lojdou. Po dvou hodinách se z vítězství a zároveň zisku titulu Mistr ČR v tenise v kategorii staršího dorostu radoval Jan Marek. Poražený Dušan Lojda prý hodlá o zisk titulu bojovat v juniorce opět v příštím roce. Jan Marek již tuto možnost mít nebude, protože vítěz se již juniorky zúčastnit nemůže.

13. srpna
Tenis:
Juniorka již bez východočechů
Na tenisových kurtech LTC Pardubice pod zámkem se to v pátek hemžilo osobnostmi. Na Pardubické juniorce byl totiž na programu turnaj V.I.P. osobností, mezi nimiž nechyběl například populární herec Josef Dvořák, moderátor Jan Rosák nebo herec Martin Dejdar. Všechny tyto tři jsme při tenise zastihli hledáčkem našeho fotoaparátu a jejich tenisové umění naleznete ve
FOTOREPORTÁŽI. Před tím však ještě ve čtvrtek pokračovaly pátým hracím dnem zápasy Tenisové juniorky, již bez východočeské účasti. Poslední východočech Jakub Lusstyk vypadl již ve středu, kdy podlehl Martinu Pobořilovi ze Sparty Praha. Turnajová dvojka Jan Marek (I.ČLTK Praha) si po dobrém výkonu ve čtvrtečním čtvrtfinále poradil s nepříjemným Jiřím Školoudíkem (TK Precolor Přerov), kterého zdolal 7:6(4) a 6:1. První nasazený na Juniorce Dušan Lojda (TK Přerov) zdolal ve třech setech Tomáše Urbana (TK Slavia PU Plzeň). Urban byl hlavně ve druhém setu velmi "nepříjemným" soupeřem a v jednu chvíli servíroval samá esa. Ve třetí sadě ale hodně chyboval a tak Lojda dotáhl i tento zápas bez větších problémů do vítězného konce. Gabriela Bergmanová (TC Realsport Nymburk) po vítězství nad Julií Mazínovou (Slavia Plzeň) postupuje mezi nejlepší čtyři hráčky. Berganová předvedla svůj standardní výkon, dobře servírovala, hrála trpělivě a nutila svou soupeřku hrát obtížné míče. Gabriela se v semifinále střetne se Soňou Novákovovou. V pátek od 11 hodin se pak konala Semifinálová utkání dvouher a finále čtyřher. O výsledcích vás budeme informovat.

11. srpna
Tenis:
Tropická vedra juniorku nezastavilo
Pardubická tenisová juniorka má za sebou již třetí hrací den. V tropickém letním počasí tak již proběhla druhá kola dvouher i čtyřher. K překvapení ale došlo již hned první den, kdy vypadla nasazená trojka Robert Nowak z Frýdlantu nad Ostravicí, kterého ve třech setech ho porazil Tomáš Toman z TK MAS Sezimovo Ústí. Vypadla i turnajová šestka Roman Bicka z I.ČLTK Praha. V druhý den zasáhly do bojů již i dívky. V pondělí tak bylo odehráno čtyřicet zápasů. První nedohraný zápas na letošním mistrovství byl v dívčím deblu, Birnerová Kadlecová x Božková Matějková. Ve druhém setu za stavu 3:3 inkasovala Adéla Matějková (TK Neridé) úder balónem do otevřeného oka a zápas byl lékařem ukončen. Protože se jednalo o smeč na síti, nestihla Matějková uhnout, ani oko zavřít. Byla ošetřena v nemocnici a naštěstí má pouze odřenou rohovku pravého oka. Stejný počet zápasů jako v pondělí se odehrál i v úterý, snad ještě ve větším tropickém vedru. I v úterý došlo ke skrečování jednoho zápasu a to ve dvouhře dívek. Turnajová jednička Kateřina Kramperová z I.ČLTK Praha hrála velmi dobře a její soupeřka Barbora Žvatorová z TK NH-TRANS Ostrava pro bolesti třísel zápas ve druhém setu skrečovala. Pardubickou juniorku každoročně navštěvují zajímaví hosté. Do Pardubic tak zavítal například vítěz Pardubické juniorky z roku 1960 Cyril Suk, který přiznal, že na juniorce hrál celkem třikrát a až na potřetí se mu podařilo vyhrát. Juniorku navštívil také radní Pardubikého kraje Jan Čulík. Ten prozradil, že letošním favoritem juniorky je pro něj turnajová jednička Dušna Lojda.

4. srpna
Tenis:
Tenisová juniorka získává prestiž
V neděli 8. srpna se na dvorcích LTC pod zámkem rozehrají první zápasy již 77. ročníku Pardubické juniorky, která je Mistrovstvím České republiky v kategorii staršího dorostu v tenise. Není bez zajímavosti, že se jedná o nejstarší turnaj v Evropě a jeho prestiž v posledních letech značně stoupá: "Jména, která dnes nikdo nezná, se stanou do dvou let známými v tenisovém světě," informuje ředitel turnaje ing. Miroslav Máslo o tom, jakou váhu má vítězství na tomto turnaji. O prestiži Pardubické juniorky vypovídají i jména vítězů, mezi které se řadí osobnosti, jako například Jaroslav Drobný, Jan Kodeš, Tomáš Šmíd, Martina Navrátilová, Pavel Složil, Ivan Lendl, Hana Mandlíková, Miloš Mečíř, Petr Korda, Jana Novotná, Bohdan Ulihrach a další, kteří náš tenis proslavili po celém světě. Letos se do turnaje zapojí 112 hráčů, z toho 64 chlapců a 48 dívek. Mezi největší favority patří loňský vítěz čtyřhry Dušan Lojda z TK Agrofertu Prostějov, za dívky pak Nikola Fraňková ze stejného klubu. Ale jak vše dopadne budeme znát až v sobotu odpoledne, kdy skončí finálové zápasy chlapců a dívek. Jen tak pro zajímavost uvádíme, že vítězové obdrží ceny v celkové hodnotě 200 tisíc Kč, mezi kterými nebudou chybět hodinky, sportovní brýle či digitální fotoaparát. Vítěz v kategorii chlapců získá ceny v hodnotě 37 tisíc, vítězka v kategorii dívek v hodnotě jen o něco málo nižší. Ubytování mají všichni účastníci turnaje zdarma na kolejích Univerzity Pardubice, zajímavý bude určitě páteční turnaj VIP partnerů, na němž účast přislíbily takové osobnosti jako herec Martin Dejdar, moderátor Jan Rosák či bývalý hokejista Pavel Richter.

16. dubna
Hokej:
Hokejový klub s novými trenéry
Nejdůležitějším závěrem čtvrtečního zasedání představenstva HC Moeller Pardubice je jmenování nové trenérské dvojice A mužstva. Do následující sezony vedení klubu vybralo jako hlavního kouče zkušeného trenéra Františka Výborného, pomáhat na střídačce mu bude Jiří Šejba. Pro bývalého vynikajícího hráče Pardubic a reprezentace to bude premiéra na extraligové lavičce: "Samozřejmě jsem přemýšlel i o práci, kterou jsem v klubu dělal v předchozích třech letech, ale když bylo jasné, že hlavním trenérem bude František Výborný, tak to bylo jasné. Navíc nabídka z extraligy se neodmítá." Důvod proč zrovna František Výborný ozřejmil Ondřej Heřman: "Hledali jsme na trenérský post někoho, kdo uspěl, a těch v našich končinách mnoho není." František Výborný se letos rozloučil po dvou letech s Litvínovem, kde mu končila k poslednímu dubnu smlouva a severočeský klub ji nehodlal prodloužit. V Pardubicích se po krátkém jednání dohodl na jednoleté smlouvě. "Pardubice mě oslovily minulý týden, když jsem se vrátil z dovolené. Mezi tím jsem jednal sice z dalšími kluby, ale po zájmu Pardubic jsem nic dalšího neřešil a nabídku jsem přijal. Pardubice dnes v hokeji znamenají to, co Sparta a Slavia ve fotbale. Město hokejem žije, klub dělá pro úspěch maximum. Podívejte se třeba jen na fanoušky a na nový stadion. V takové atmosféře je radost hrát hokej," přibližuje podrobnosti dohody nový kouč Pardubic. Vzhledem k výsledku uplynulé sezóny zcela otevřeně říká, že určité změny samozřejmě přijdou, nicméně stále považuje pardubický kádr za velmi kvalitní, který je delší dobu pohromadě a který logicky musí mít jen ty nejvyšší cíle: "Bylo by samozřejmě dobré, kdyby mužstvo posílila na každém postu jedna výrazná individualita, ale základ týmu by měl zůstat pohromadě. Byla by velká škoda zrušit některé vazby. Kvalita tu jednoznačně je, jen bude potřeba ji prodat. Věřím, že to v hráčích je, a že budou chtít maximálně odčinit neúspěch v play off." Ondřej Heřman hned vzápětí doplnil to, že nový trenér plně akceptoval návrh vedení klubu na snížení platu šesti až sedmi hráčům. "Dva z těchto šesti hráčů mají zájem, je vidět, že mají ke klubu vztah a že cítí zodpovědnost za to, co se stalo. U těch zbylých uvidíme, ještě je čas," dodává ještě Heřman. Vedle změn na trenérských postech představil pardubický klub i dvě nové posily pro nadcházející sezonu. Ze Znojma přichází do Pardubic dvojice obránců David Havíř a Jan Snopek. "Honzu jsme sledovali už delší dobu, zájem jsme měli, ale byl ještě pod smlouvou. Splňuje naše představy fyzicky vyspělého obránce s pravým držením hole. David je trochu jiný typ, dispobnuje velmi dobrou rozehrávkou, odehrál spoustu přesilových her. Uvidíme, jak oba hráče využijí noví trenéři," charakterizoval nové tváře týmu manažer Kusý. Do týmu se vracejí, jak už klub dříve avizoval, všichni hráči z hostování, tedy Andrej Novotný, Tomáš Rolínek a Michal Tvrdík. Otazník zatím zůstává nad Davidem Pospíšilem. "David u nás má ještě rok smlouvu, bude hodně záležet na požadavcích nových trenérů. Uvidíme, v tuto chvíli nemůžu dát konkrétnější odpověď," vysvětlil Zbyněk Kusý. Klub naopak opouští Miroslav Duben, jemuž končila smlouva a podmínky jeho agenta byly pro klub nepřijatelné. "Nebudeme finančně soupeřit s jinými kluby a tak Míra Duben odchází do Liberece," dodává Kusý. Spolu s Dubnem se vrací z hostování na sever Čech i Standa Procházka, do Vsetína se pak vrací Patrik Luža. Jasno zatím není ani v otázce Ladislava Lubiny, kterému podle slov generálního manažera byla nabídnuta smlouva a k uzavření celé záležitosti není prý daleko: "Víme, že tam jsou i nabídky ze zahraničí. Záleží teď na Láďovi, jak se rozhodne." Prezident Heřman dal svou odpovědí fanouškům Ládi Lubiny přeci jen větší naději: "Já bych to řekl asi tak, že je tu snaha obou stran spolupracovat." Nechme se překvapit. Ani Ota Janecký se zatím k nabídce klubu, která spočívá v práci s mládeží, nevyjádřil. "Zatím jsem s Otou osobně nemluvil," říká Kusý a předestírá, že se rozhodně nejedná o práci u dorosteneckého nebo juniorského týmu: "Ota zatím nemá potřebnou trenérskou kvalifikaci a svaz u těchto mužstev požaduje striktně trenérskou licenci A." Hodně teď bude záležet na Otově zájmu, což ostatně potvrdil i Ondřej Heřman: "Ota je velká persona to je nepopiratelné. Jedna věc je adekvátní nabídka a druhá pak ambice druhé strany. My sjme Otovi nabídku učinili, počkejme, jak se rozhodne. My samozřejmě teď nevíme, jaké má plány. Třeba bude chtít ještě někde hrát nebo se třeba rozhodne podnikat. Pak by asi těžko měl prostor pro práci v klubu." Jasné je v tuto chvíli pouze jedno, Jiří Šejba si vymění místo s Jiřím Seidlem, který se vrací na místo hlavního kouče dorosteneckého týmu. V souvislosti se jmenováním trenéra se zástupci vedení samozřejmě nemohli vyhnout ani výhledu na příští sezónu. Příprava na ni začne v pondělí 26. dubna a v létě ji zpestří opět účast na turaji ve Švýcarsku. "Je to už tradiční součást přípravy, hrají tam velmi dobrá mužstva," říká manažer klubu. Žádné výkonnostní cíle si klub podle slov prezidenta nedává: "My chceme být ekonomicky silní a úspěšní."
(www.hcpce.cz)

9. dubna
Fotbal:
Pardubice čeká fotbalové derby
Ač to bude zápas spíše o prestiž než o postup či sestup, pro mnohé hráče bude vrcholem jara. Derby mezi Pardubicemi a Hradcem Králové se nehraje každou sezonu. "Bude to utkání se zvláštním nábojem. Do hlediště určitě přijde víc diváků než obvykle, mohla by být dobrá atmosféra. Čeká nás zápas, na který se každý těší," prohlásil jeden z dvojice pardubických trenérů Lukáš Dubský. V zimě kvalitněji posílily tým, což se odrazilo v lepších jarních výsledcích. Navíc doma ve druhé polovině sezony ještě neztratily ani bod. Přesto se Pardubice za favorita nepovažují. "V tomto utkání favorit není," potvrdil Dubský. "Derby vždy má specifický náboj. Bude to těžký zápas, ale chceme ho vyhrát a potvrdit bodový zisk z Bohemky." Momentální forma a pohoda však hovoří pro pardubické fotbalisty. "Hradec formu nemá. Potvrdil to i ve středeční dohrávce v Brně," tvrdí Dubský. Soupeře však v žádném případě nepodceňuje. Tuší, že derby může hradecké fotbalisty vybičovat k lepšímu výkonu než dosud. "Každé utkání je jiné. Obzvláště pak derby," potvrdil Dubský. "Hradec má kvalitní hráče. Pokud se jim daří, dokážou hrát dobrý kombinační fotbal." Navíc na hradecké lavičce sedí na jaře trenér Martin Pulpit, který dvě a půl sezony působil v Pardubicích. "Určitě své hráče proti svému bývalému týmu namotivuje," tuší Dubský. "Ne všichni jeho svěřenci ale dokáží praktikovat herní styl s presinkem, bojovností a důrazem, který on vyznává. Navíc určitě i naši hráči budou mít velkou motivaci vytáhnout se proti bývalému trenérovi." Zřejmě však mezi nimi nebude gólman Šimon, který byl v minulém kole vyloučen. "Nejspíše dostane trest na jeden zápas a do branky půjde Bertelman," uvedl Dubský. Kvůli čtyřem žlutým kartám bude chybět Pazdera, jehož v záloze nejspíše nahradí exhradecký Moník. Otazník visí nad obráncem Martinčíkem. Hradec jede do Pardubic v nelehké situaci. Místo útoku na postup výsledkově klopýtá a ani herně se neprosazuje. Navíc ve středu prohrál 0:1 v Brně s rezervou místního prvoligového mužstva. "Abychom uspěli, musíme vstřelit gól," tvrdí trenér Hradce Martin Pulpit. Hradec hrál na jaře na hřištích soupeřů dvakrát, ani jednou se mu to nepodařilo. V Brně si však příležitosti vypracoval. "Chybí víc fotbalového důrazu, srdíčka. A že nedáváme góly, to je také důsledek současného složení mužstva, musíme sehnat střelce," říká hradecký trenér. Nyní má tedy třetí šanci na hřišti soupeře uspět. Překážkou mu bude regionální rival, který má v tabulce pouze o bod méně. "Musíme věřit, že se nám podaří bodovat," prohlašuje Pulpit. Kdo dostane důvěru jarní bilanci vylepšit, zatím zůstává v plánech trenéra Pulpita. Hodlá i ve třetím utkání během týdne pokračovat v pravidelné obměně týmu. "Sestava se bude od té v Brně lišit," řekl kouč. Kádr má kompletní, z Brna si přivezl problémy s palcem u nohy Ševčík, jenž na podzim hostoval v Pardubicích, ale i on bude pravděpodobně připraven.
(MF Dnes 9.4.2004)

7. dubna
Hokej:
Permanentky již budou v prodeji
Bezprostředně po skončení velikonočních svátků zahájí HC Moeller Pardubice prodej permanentních vstupenek na sezónu 2004/2005. Prvním dnem prodeje bude úterý 13. dubna a dále pak vždy v pravidelných časech každé pondělí od 9 do 12 hodin a každé úterý a středu vždy od 13 do 17 hodin na pokladnách Duhové Arény. V měsíci dubnu je na každou permanentku nabízena pětiprocentní sleva. Současným držitelům permanentek budou jejich místa rezervována do konce června. Permanentka na stání bude v dubnu prodávána za 1050 Kč, nejdražší kategorie A pak za 4200 Kč. Známy jsou už i ceny jednotlivých vstupenek na nadcházející extraligovou sezónu. Vstupenka k stání přijde fanoušky na 60 Kč a nejdražší na sedadla kategorie A pak na 190 Kč.

6. dubna
Fotbal:
Fotbalisté přivezli bod
Na třetí pokus dokázali pardubičtí fotbalisté na hřišti soupeře na jaře bodovat. Sérii Bohemians, kteří podeváté v řadě neprohráli, sice neukončili, přesto si odvezli z vršovického Ďolíčku remízu. "Když hrajete téměř celý poločas o deseti, musíte být s takovým výsledkem spokojeni," usmál se jeden z dvojice pardubických trenérů Lukáš Dubský. Šestnáct stovek diváků v ochozech se však muselo nudit. Oba týmy s gólovými šancemi šetřili. Ve vyrovnané první půli dokázal ohrozit branku pouze domácí útočník Bednář. Jeho nebezpečnou hlavičku z malého vápna po Strnadově dlouhém autu však Šimon dokázal vyrazit. Právě pardubický gólman se stal smutným hrdinou úvodu druhé půle. V 51. minutě uviděl červenou kartu, když zahrál rukou mimo šestnáctku poté, co vyrazil proti domácímu Koukalovi. "Vyloučení bylo možná trochu přísné, protože si kryl obličej," podotkl Dubský. "Víc nám ale vadilo, že sudí nejprve přehlédl evidentní faul na Vrbu na polovině hřiště a vzápětí asistentka Damková neodmávala jasný ofsajd," dodal trenér. Přesilovka však domácím týmu absolutně nevyšla. Pardubice se bez větších problémů bránily. "Nebyli jsme ale nijak zalezlí," upozornil Dubský. "Stále jsme se snažili být aktivní, což se nám dařilo. Soupeř nás vůbec nedostal pod tlak." Hosté byli dokonce nebezpečnější. V 60. minutě domácí gólman Václavík s velkou námahou vyrazil míč mířící do šibenice po Palátově hlavičce. Vzápětí stejnou zbraní zahrozil i Pazdera, ale branku minul. Fotbalisté Bohemians si vytvořili tlak až v závěrečných minutách. Ani jednu z mnoha standardních situací však nedokázali využít. "Byl to vyrovnaný zápas. Remíza je naprosto spravedlivá," prohlásil Dubský, jehož tým v příštím kole čeká východočeské derby s Hradcem Králové.
(MF Dnes 5.4.2004)

25. března
Hokej:
Trenér Říha v Pardubicích končí
Zasedání představenstva HC Moeller Pardubice rozhodlo o tom, že neprodlouží smlouvy trenérské dvojici Říha-Seidl. To je patrně nejdůležitější závěr dnešního dlouhého jednání. Klub neuplatní opci ani v případě Otakara Janeckého, v klubu by ovšem mohl pracovat dál, pokud přijme nabídku na pozici trenéra u mládežnických celků. Výsledky zasedání představenstva shrnuje generální manažer Zbyněk Kusý: "V letošní sezóně se nám nepodařilo zajistit pro mužstvo adekvátní přípravu před play off. Loni jsme odcestovali na turnaj do Japonska, kde mužstvo odehrálo dobré zápasy, stmelilo se a takříkajíc naladilo na vyvrcholení sezony. Letos jsme měli v plánu vycestovat do Finska a sehrát několik kvalitních zápasů, ale tento plán se bohužel nepodařilo realizovat. Právě takovéto zápasy nám mohly hodně pomoci, protože v závěru základní části při velkém bodovém náskoku nebyla motivace hráčů optimální. Dále společně s prezidentem klubu bereme osobní zodpovědnost za to, že jsme se snažili vytvořit jakýsi komunikační kanál mezi Milošem Říhou a Otou Janeckým. Miloš Říha nás už před sezónou jasně informoval, že Ota nebude mít v mužstvu tolik prostoru jako dřív a že mu nabídl několik návrhů na spolupráci včetně pozice asistenta. My jsme tento návrh trenéra Říhy neakceptovali a snažili jsme se v průběhu sezóny tuto věc komunikačně vyřešit jiným způsobem. Vedle toho ale musím říci, že Ota v některých věcech, které prošly tiskem, nemá pravdu. Vedení klubu dává odpovědnost trenérovi a trenér plně odpovídá za mužstvo. Klub nikdy nepřistoupí na ultimáta typu, já nebo trenér. To prostě není možné. Otovi bude nabídnuta trenérská práce na úseku mládeže, protože si vážíme jeho zkušeností a věříme, že se do toho procesu zapojí stejně úspěšně jako Jirka Šejba, bude-li mít zájem. Z toho také vyplývá, že klub pro příští sezónu na Otu Janeckého neuplatní opci. Chceme iniciovat jednání s APK v otázce nominací do reprezentačních výběrů, ať už se jedná o českou reprezentaci, dvacítku, slovenskou nebo slovinskou reprezentaci. Právě nominace do reprezentačních celků zapříčinily, že v posledním přípravném bloku měl Miloš Říha k dispozici pouhých osm hráčů. Za těchto okolností je těžké zajistit přípravu, když se k tomu přidá navíc ještě nemoc nebo zranění. Představenstvo se rozhodlo neprodloužit kontrakty oběma trenérům a jejich smlouvy končí k 30. dubnu tohoto roku. Dále se představenstvo dohodlo, že se sejde na dalším zasedání 15. dubna, kde bude otázku trenérů dále řešit a následující den bychom chtěli uspořádat tiskovou konferenci. Zda už v tuto dobu bude známa nová trenérská dvojice ale není možno teď říci. Je nepochybné, že v hráčském kádru dojde ke změnám. Personální změny by se měly dotknout asi tří až čtyř hráčů. Je zřejmé, že bude nutné posílit zejména defenzívu mužstva a také některé další posty. To ale teď nechceme specifikovat, protože probíhají určitá jednání. Některým hráčům jsme prostřednictvím jejich agentů oznámili, že i oni stejně jako ostatní budou muset "participovat" na letošním neúspěchu a přijmout za výsledek odpovědnost. Navrhujeme jim tedy určité snížení platů. Pokud s tímto naším návrhem nebudou hráči souhlasit, budou uvolněni do jiných klubů, případně do zahraničí. Příležitost dostanou také hráči, kteří byli letos na hostování. Celému jednání byl přítomen zástupce generálního partnera, společnosti Moeller, který vyjádřil podporu klubu s tím, že společnost Moeller zůstává nadále generálním partnerem klubu a naopak svoji spolupráci s pardubickým hokejem ještě rozšíří. Chci se tímto fanouškům klubu omluvit za nevydařený konec sezóny. Byť jsme celý rok soutěž vedli a předváděli výborné výkony, sportovně jsme závěr nezvládli z důvodů, které jsem zde už popsal. Mrzí nás také některé záležitosti ve vztahu k fanouškům, ať už se jedná o rozloučení mužstva s fanoušky na konci sezóny nebo po některých zápasech. Našich příznivců si velmi vážíme a ceníme si jejich podpory během všech zápasů. Na připravované tiskové konferenci chceme informovat o vstupenkách na příští sezónu i o dalších věcech, které bychom v Duhové Aréně chtěli realizovat.
(www.hcpce.cz 25.3.2004)

19. března
Basketbal:
Basketbalistům se vzdaluje play-off
Pardubickým basketbalistům se zavírá cesta k osmé příčce a postupu do play-off. Ve skupině A2 Mattoni NBL prohráli s pražskou Spartou i na domácí palubovce a jejich naděje na elitní osmičku se opět zmenšila. Pardubicím nevyšel úvod, za první čtvrtinu nastřílely pouhých 12 bodů. Poté se však výrazně zlepšily a otočily výsledek ve svůj prospěch. Až do 35. minuty měly navrch. Závěr však patřil Spartě. Domácím přestala vycházet střelba, často chybovali a hosté bez milosti trestali. V rozhodujících chvílích podržel Pražany, kteří si udrželi neporazitelnost ve skupině A2, zejména ostrostřelec Pavel Miloš. "Zápas jsme rozehráli slušně, ale bohužel vlastními fatalními chybami jsme nabídli soupeři otočit výsledek. Sparta toho využila, do naší hry se dostala nervozita a alibismus," prohlásil pardubický trenér Miroslav Marko. "V první půli nám dělaly obrovské problémy obranné doskoky. Proto jsme prohrávali. Po změně stran jsme se ale zlepšili, hráči podali kolektivní výkon v obraně i v útoku. Ve druhé půli jsme už Pardubice přehráli," pronesl hostující kouč Jaromír Geršl.
(MF Dnes 19.3.2004)

15. března
Hokej:
Sezóna pro Pardubice skončila
Senzace, o které před startem čtvrtfinálové série mezi Pardubicemi a Plzní hovořili jen největší snílci, je na světě. Suverénní vítěz základní části, největší favorit na celkové prvenství, nezvládl klíčový sedmý zápas a do semifinále nepostoupil! Západočechům skvěle vyšel vstup do utkání. Už ve 20. vteřině se trefil Josef Straka, během páté minuty pak skóroval jeho jmenovec Michal. Domácí tým posléze zvýšil aktivitu. V prostředním dějství měl místy drtivý tlak, ovšem skórovat dokázal jen Lubina. Naopak Plzeň přidala další dva zásahy. Outsider série pak náskok udržel až do konce a senzačně pronikl do semifinále, kde narazí na zlínský HC Hamé. V historii samostatné české extraligy se dosud nikdy nestalo, aby vítěz základní části opustil play off hned v prvním kole. Podobné překvapení se stalo ještě za dob federální nejvyšší soutěže. V roce 1988 vyhráli základní část hokejisté Českých Budějovic a pak vypadli s Kladnem, dva roky poté vítěz dlouhodobé fáze Dukla Jihlava podlehl v prvním kole play off Litvínovu. Hráči Pardubic mají na sedmé zápasy smůlu. V sezoně 2000-01 vypadli po domácí porážce s Vítkovicemi. Další rok skončila pouť Východočechů vyřazovacími boji v šestém semifinálovém duelu na Slavii. A loni nezvládlo mužstvo trenérů Říhy se Seidlem poslední finále s pražkou Slavií, která nakonec v Duhové aréně uzmula mistrovský titul. Plzeň svého soupeře dokonale zaskočila hned v úvodu utkání a už po 20 sekundách vedla. Paroulek uvolnil na pravé straně Josefa Straku a centr nejúdernějšího útoku Západočechů přesnou střelou otevřel skóre. A v páté minutě zasadili hosté Pardubicím další ránu. Hned 28 vteřin po Mudrochovi totiž putoval po zbytečném faulu po odpískání na trestnou lavici Michal Sýkora a Vostřákovu střelu v této výhodě dorazil za bezmocného Svobodu Michal Straka. Odpovědět mohl Duben, ale při nájezdu z úhlu trefil brankáře Málka jen do masky. Vzápětí ale mohli být domácí rádi, že Plzeň nezvýšila. V přesilové hře zahrozil Vostřák a gólman Svoboda se vyznamenal, když chytil několik dorážek Josefa Straky v rychlém sledu. Plzeňský brankář zase zabránil betonem ve skórování Mikeskovi a Blažek po Dopitově přihrávce mířil do horní tyče. Plzeňský gólman podržel svůj tým i v úvodu druhé části po průniku Petra Sýkory a také v 25. minutě, kdy Lubinovo zakončení po objetí branky skončilo diskutabilním momentem. Málek puk přikryl, svezl se do branky, ale sudí po poradě s videorozhodčím usoudili, že gól uznat nemohou. V té době už hráli domácí jen na tři formace. Potom trefil Mikeska v závaru tyč, ale v 28. minutě už Kudrna v početní převaze snížil. Jenže domácí se nenacházeli v ideálním rozpoložení. Michal Sýkora se snažil na polovině hřiště zastavit letící puk rukou, ale minul a před Josefem Strakou zachraňoval výjezdem Svoboda. Zkušený pardubický obránce pak strávil zbytek utkání jen na střídačce. Po dalším zaváhání Východočechů se dostal puk v oslabení k Matějovskému, který střílel jen do Svobody. Hosté hráli v přesilovce lépe a sekundu před koncem výhody čtyř proti třem využil Lužova zaváhání rozjetý Andrašovský. Obrovskou možnost dostat svůj tým na kontakt měl v 37. minutě po Málkově chybné rozehrávce Divíšek, ale netrefil prázdnou branku. Naopak Andrašovský z dalšího nebezpečného výpadu první plzeňské formace zvýšil. Vykřesat jiskru naděje se nepodařilo favoritovi ani v 69 vteřin trvající přesilovce pěti proti třem a Mudrochova rána skončila opět jen na tyči. Svěřenci Miroslava Přerosta a Jiřího Kučery naopak dokumentovali svou pohodu v 53. minutě, kdy Vostřák dovršil výsledek. Brankář Málek podpořil vyřazení úřadujícího vicemistra 31 úspěšnými zákroky.
Miloš Říha (Pardubice): "Nadšení a bojovnost Plzně nás porazily. Sérii jsme si prohráli v Plzni, kde jsme měli jeden zápas vyhrát. Potom na nás byl obrovský tlak. Bylo to vidět i v dnešním zápase, šance jsme si vytvořili. Nedali jsme góly do prázdné branky, několikrát jsme trefili tyč. Plzeň nás zase přehrála ukázněností a disciplinovaností. My jsme chtěli rozhodnout každý sám. Neúspěch beru na sebe."
Jiří Kučera (Plzeň): "Je to sport a mohli jsme stejně tak prohrát, jako jsme vyhráli. My jsme se zvedli v základní části za pět minut dvanáct a pak z nás všechno spadlo. Pardubice vyhrály s přehledem základní část a ta motivace je pak hodně těžká. Když byla série napjatá, bylo to pro ně hodně náročné po psychické stránce. Vážím si toho, že po vypjaté sérii přišel Miloš Říha k nám do kabiny a pogratuloval nám. Já měl také takovou podobnou verzi připravenou."

15. března
Basketbal:
Basketbalisté utrpěli debakl
Pardubičtí basketbalisté utrpěli svou nejtěžší porážku ve skupině A2 Mattoni NBL. Na hřišti pražské Sparty prohráli vysoko 77:108. Domácí začali důležitý duel adeptů na play-off s chutí a již během necelých dvou minut byl stav 11:0. Pardubice pak přitvrdily hru, ale doplácely na fauly. Sparta za celé utkání dala 46 bodů z trestných hodů. Ve třetí čtvrtině hosté rezignovali a jen díky střelecky disponovanému Šebkovi, autorovi osmi trojek, neskončil zápas pro hosty debaklem. "Sparta odehrála slušný zápas. Dobře se na nás připravila. Měli jsme proti její hře obrovské problémy. Doufám, že středeční zápas v Pardubicích bude mít jiný charakter. Kvalita hráčů je na straně Sparty. My máme srovnatelné jen jednoho až dva hráče," uvedl pardubický trenér Miroslav Marko.
(MF Dnes 15.3.2004)

15. března
Fotbal:
Fotbalistům se dařilo
Skvělé zákroky gólmana Davida Šimona. To byl základ, z něhož vzešlo první jarní vítězství pardubických fotbalistů. "Předvedl fantastický výkon," nešetřil chválou trenér Lukáš Dubský. "Můžeme mu děkovat za to, že první půle skončila bez branek." Ambiciózní nováček z Kladna měl do přestávky herně jasně navrch. Gól ovšem vstřelit nedokázal. Buď mu stál v cestě Šimon, nebo hosté ztroskotali na vlastní střelecké nemohoucnosti. V 19. minutě se na pardubickou branku řítil osamocený Holub, jeho šanci však Šimon zlikvidoval včasným vyběhnutím. O pět minut později zase Černoch netrefil z malého vápna odkrytou branku. A těsně před přestávkou ztroskotal na Šimonovi ve stoprocentní příležitosti Kreuz. "Hazardovali jsme se šancemi. Třeba Holub takové příležitosti zakončuje s jistotou," pronesl hostující kouč Miroslav Koubek. "Byli jsme výrazně lepší, ale domácí podržel Šimon," dodal Koubek. "Měli jsme i hodně štěstí," podotkl Dubský. Po změně stran se dění na trávníku zcela otočilo. Aktivita se přestěhovala na pardubické kopačky a domácí si vytvořili zpočátku velký tlak. "Zkvalitnili jsme bránění, přidali na bojovnosti a agresivitě," pronesl Dubský. Odměna přišla v 59. minutě. Přetažený centr Krutého vrátil Peteřík hlavou na hranici šestnáctky a Němeček bez přípravy střelou po zemi prostřelil gólmana Wintera. O šest minut později mohl přidat pojistku Bukač, ale v ideální pozici váhal se zakončením a o míč přišel. O vítězství mohl domácí připravit v 90. minutě střídající Hodan. Nebezpečně hlavičkoval z malého vápna, ale gólman Šimon zůstal bezchybný až do konce. "Tři body jsme hodně potřebovali. Jsou pro nás hodně cenné," radoval se Dubský. "Domácí vyhráli šťastně, nám fotbal ukázal odvrácenou tvář. Zápas jsme si prohráli sami. Tak dlouho jsme hazardovali se šancemi, až nás soupeř potrestal," prohlásil Koubek.
(MF Dnes 15.3.2004)

12. března
Basketbal:
Basketbalisté udrželi naději na play-off
Pardubičtí basketbalisté udrželi naději na play-off. Na své palubovce porazili Ústí nad Labem. O výhře 91:89 rozhodl Jiří Šebek až 1,1 vteřiny před koncem. "Vítězství bylo hodně šťastné," přiznal pardubický trenér Miroslav Marko. "Ve své podstatě i náhodné. Kdyby Kuzmanič dal v závěru dvě šestky, bylo po nás," přiznal jedním dechem kouč. Severočeši většinu hrací doby vedli, vytvořili si až devítibodový náskok. "Je to pořád stejná písnička. Začneme nekoncentrovaně a pak se nemůžeme dostat do tempa," povzdechl si Marko. Slibně rozehraný zápas však hosté ztratili. Potopil je chorvatský pivot Kuzmanič. Za stavu 84:88 neproměnil dva trestné hody. A když bylo skóre 89:89, ztratil pod košem míč a z následného protiútoku rozhodl Šebek o výhře Pardubic. "Dobře placený zahraniční hráč a udělá tohle," kroutil hlavou hostující kouč Milan Konečný. "Proto nejsem zastáncem cizích hráčů. Nabourávají platy a nejsou tak dobří, aby si je zasloužili," dodal Konečný, pro něhož to byl poslední zápas na lavičce Ústí. "Jsem odvolán. Byl to sedmý zápas, který jsme měli vyhrát, a přesto jsme ho ztratili." Pardubice za výhru mohla děkovat zejména Václavu Hrubému. Po zranění kotníku se znovu vrátil na palubovku a tým táhl. "Opět předvedl velký výkon," ocenil Marko autora šesti trojek. "Je tady nejstarší, přesto se dokáže připravit na zápas a potáhnout družstvo, když je to nutné. Kromě Gittense převýšil ostatní hráče o dvě třídy. Výrazně přiložil ruku k dílu také Šebek," dodal pardubický kouč. Další utkání skupiny A2 Mattoni NBL čeká hráče Synthesie v sobotu na hřišti pražské Sparty.
(MF Dnes 12.3.2004)

12. března
Hokej:
O semifinalistovi rozhodne sedmý zápas
Oba týmy v úvodu zapomněly na vášně, které se rozpoutaly v závěru předchozího duelu v Pardubicích, a soustředily se výhradně na hokej. Domácí sice jen s pěti obránci, ale už s uzdraveným kapitánem celku Michalem Strakou, hned v úvodu nevyužili přesilovku poté, co pronikajícího Matějovského nedovoleně zastavil Zábranský. Pardubického gólmana Svobodu pak nepřekvapil ani o chvíli později z úhlu Špaňhel. Čtyři řady hostí eliminovaly v podstatě bez vážnějších obtíží snahu plzeňských hráčů o trvalejší tlak, robustní zadáci téměř nepustili domácí tykadla do prostoru před Svobodou. Na druhé straně se tlačil do šance Stanislav Procházka, ale Málek stačil včas vytrčit levý beton, vyrážečkou vytěsnil Mudrochovu tvrdou střelu a nepřekvapil ho ani Procházkův bekhend. V průběhu úvodního dějství odstoupil ze hry pardubický křídelník Blažek a již do hry nezasáhl. První důležitý moment nastal v závěru úvodní dvacetiminutovky, kdy Pardubičtí dvěma fauly nabídli domácím skoro minutu a půl trvající početní výhodu pět na tři. Ta se přehoupla i do prostřední části, v níž po pouhých 33 sekundách otevřel skóre nekompromisní dělovkou plzeňský Vostřák. Vedoucí branka vlila domácím do žil další síly, ovšem vzápětí mohl jejich elán srazit zbytečný zákrok obránce Dobrovolného. Atakován Mikeskou oplácel, pardubického centra podrazil, a jak kolem ležícího Mikesky projížděl, ještě ho trefil kolenem do hlavy. Vyfasoval trest na pět minut a do konce utkání a plzeňská defenziva se smrskla jen na čtyři muže. Západočeši však i s útočníkem Matějovským, který občas musel defenzivě vypomoci, s vypětím všech sil odolali i ve třech přesilovce pěti pardubických hráčů, při níž Málek bravurně zlikvidoval dělovku Michala Sýkory. Tlak pardubického vítěze základní části sílil. Procházka ve vyložené šanci ještě minul branku, ale o chvíli později ji obkroužil Mikeska, dezorientovaní domácí obránci neodpálili puk a zkušený Lubina zblízka vyrovnal. Přibývalo tvrdých fyzických střetů a emoce se z publika přenášely i na led. Hosté se tlačili vpřed, ale několikrát také propadli ve středním pásmu, toho však plzeňští hráči nedokázali v přečíslení využít. Přesto mohli jít do kabin ke druhé pauze s náskokem. Výborným tečovaná střela však půl minuty před závěrem prostřední části hry jen zazvonila o tyčku Svobodovy branky. Přesto se domácí dočkali. V závěrečném dějství znovu při početní převaze pět na tři poslal podruhé za Svobodova záda kotouč Michal Straka. Puk se mu sice odrazil od brusle, sudí Venglář se však po diskusi s videorozhodčím shodli, že v počínání plzeňského kapitána nebyl úmysl. Pardubičtí vrhli všechny síly do útoku, ale obětaví domácí hokejisté za zády s Málkem už obrat nepřipustili. Naopak, neustále hrozili rychlými brejky a při zoufalé power play hostí zpečetil jedenáct vteřin vítězství střelou do opuštěné branky Andrašovský.
Miroslav Přerost (Plzeň): "Porazit Pardubice s třinácti hráči, to už něco znamená. Všichni si sáhli na dno sil. Jindřich má nastřelenou ruku pukem a sám mohl sotva vystřelit, Matějovský dokonce musel zaskakovat v obraně. Nechali jsme na ledě úplně všechno"
Jiří Seidl (Pardubice): "Chtěli jsme být více aktivní, ale dařilo se nám to částečně jen ve druhé třetině, jinak jsme nehráli to, co jsme si předsevzali. Po dvou zbytečných faulech do třech rozhodly plzeňské přesilovky, domácí nás ovšem třikrát porazili, protože byli lepší. I na rozhodující zápas se budeme připravovat stejně jako na každý jiný v play off."

8. března
Basketbal:
Basketbalisté v nadstavbové části poprvé prohráli
Pardubičtí basketbalisté poprvé v nadstavbové části Mattoni NBL prohráli. Nad jejich síly byl lídr skupiny A2 NH Ostrava. Domácím vyšel výborně úvod utkání. Díky důrazné obraně, rychlému přechodu do útoku a přesné střelbě si po pár minutách získali výrazný náskok. Zvýšili ho až na dvacetibodový rozdíl. Pardubický tým, v sestavě se už objevil uzdravený Laco, ale naopak kvůli výronu v kotníku chyběl rozehrávač Hrubý, však dokázal manko postupně umazávat. "Do utkání jsme vykročili špatně, ale ve druhé čtvrtině se naše hra zlepšila," podotkl pardubický trenér Miroslav Marko. Jeho svěřenci dokázali nejen vyrovnat, ale ve 28. minutě se dokonce poprvé dostali do vedení. Ovšem jen o jeden bod a naposledy v utkání. "Soupeře jsme sami pustili zpět do hry. Některé hráče jsme museli šetřit kvůli faulům. Po přestávce jsme však zkvalitnili obranu, což rozhodlo," pronesl domácí kouč František Rón. Ostrava přitvrdila obranu a znovu soupeři bodově odskočila. Střelecky se chytil Prášil a závěr se už odehrál v režii domácích, kteří předčili Pardubice v tříbodové střelbě i v doskocích a potřetí v sezoně vzájemný souboj vyhráli. "O výsledku rozhodl lepší předchod Ostravy do útoku a individuální výkon Prášila," prohlásil Marko. "Rozdíl ve skóre je však až moc velký, utkání bylo vyrovnanější," dodal Rón.
(MF Dnes 8.3.2004)

8. března
Hokej:
Série srovnána, začíná se od nuly
Pět branek ve druhé polovině utkání nasměrovalo hokejisty Plzně ke druhému vítězství ve čtvrtfinále play off extraligy nad Pardubicemi 6:3. Západočeši díky úspěchu i ve druhém domácím utkání vyrovnali stav série hrané na čtyři vítězství na 2:2. Plzeňští nastoupili oslabeni o obránce Nedomu a Michala Straku, po němž kapitánské céčko převzal jeho jmenovec Josef. Korektury v sestavě učinil i kouč hostí Říha, který do první formace zařadil zpět Průchu a toto rozhodnutí se mu vyplatilo hned v úvodu. Blažek totiž zachytil chybnou rozehrávku Šaffera a právě mladík Průcha překonal se štěstím brankáře Málka již po 52 vteřinách. Rychle inkasovaný gól domácími trochu otřásl, ale dostat se zpět do hry a potřebného tempa jim pomohly přesilové hry. Ani dvě výhody v rychlém sledu, deset vteřin dokonce pět proti třem, jim k vyrovnání nestačily. Více hrozili Východočeši a Blažkovi či Divíškovi moc nechybělo, aby přiblížili svůj tým ke třetí výhře ve čtvrtfinále. Místo toho však udeřil na druhé straně Matějovský, kterému přesně nahrál Kracík. Pardubicím se ale opět vydařil nástup po přestávce a již v první minutě se opět dostali do vedení. Nacvičený signál s hráčem sjíždějícím od modré proměnil v branku Mudroch. Hosté stejně jako o den dříve začali Plzeň přehrávat a vytvářeli si řadu šancí. Kudrna se v průběhu jednoho střídání dostal hned do dvou. První zlikvidoval pozorný Málek, druhá střela skončila na tyči. Kudrna se ale nakonec dočkal. Po zmatku za domácí brankou vybruslil u druhé tyčky dřív, než Málek čekal a tentokráte se nemýlil. Domácí však nerezignovali a v rozmezí 58 vteřin se jim podařilo vyrovnat. Nejprve doklepl za Svobodova záda puk Šaffer a o chvilku později se podruhé prosadil Matějovský. V polovině utkání se tak začínalo znovu. Vyprodaný stadion byl svědkem tvrdého hokeje s řadou šancí. Jen v poslední minutě před druhou sirénou se do velkých příležitostí dostali Šaffer, Kracík i Divíšek. Větší touhou po vítězství se ale prezentovali domácí a jejich nadšení přineslo i ovoce v podobě branek, o které se postarali Špaňhel a po chybě Michala Sýkory Vostřák. Hostům se nepodařilo duel zdramatizovat ani se změněnými útoky. Naopak Plzeň s vynikajícím Málkem v brance ještě jeden gól přidala a vynutila si i minimálně šestý zápas, který bude hostit na svém ledě.
Miroslav Přerost (Plzeň): "Nedařily se nám začátky třetin. Ale zlomová pro nás byla polovina druhé třetiny, kdy se nám nevedlo, ale dokázali jsme rychle otočit zápas. V poslední části jsme poté prokázali větší vůli po vítězství."
Miloš Říha (Pardubice): "Domácí zaslouženě vyhráli po naší profesorské hře a obrovských chybách a díky jejich touze po vítězství. Do hry dali na rozdíl od nás srdíčko. Tak zkušené mužstvo, jaké máme, by ale nemělo stav 3:1 pustit."

3. března
Hokej:
I podruhé proti Plzni hokejisté uspěli
Pardubice se musely obejít ve druhém utkání bez útočníka Koláře, který je po operaci ramena a sezona pro něj skončila, a beka Luži, jenž laboruje se zraněným kotníkem. Oba celky nastoupily oproti pondělnímu utkání jen se třemi útoky. Do sestavy Východočechů se vrátil po žaludečních potížích Jaroslav Kudrna, naopak jen na lavičce zůstali Razingar, Koukal a Pištek. Hned třetí minuta naznačila, že Málek bude mít v brance hodně práce. Blažek dostal přihrávku do otevřené obrany, ale jeho střelu plzeňská opora vyrazila betonem. Vzápětí musel ukázat své umění i jeho protějšek Svoboda, který se vyznamenal proti Josefu Strakovi, a z protiútoku ztroskotal na Málkovi Petr Sýkora. Hosté postupem času přiostřili a dvakrát šli do oslabení, ale Pardubice se neprosadily, stejně jako ve zkrácené početní převaze Plzeň. Hned po návratu z trestné lavice se dostal k puku Divíšek, vysunul rozjetého Petra Sýkoru, ale po jeho sólu byl úspěšnější opět Málek. Tlak favorita sílil. Divíšek okamžitě po neúspěšné dorážce ještě trefil horní tyč, Průchova bomba letěla vysoko a zuby si vylámal na Málkovi i Lubina. Pácalovu přihrávku mu sklepl do nájezdu plzeňský Cartelli, ale hostující gólman blafák vystihl. Málek kapituloval až 79 sekund před koncem první části, kdy po Lubinově průniku pomohli puku do branky hostující hráči. Vstup do druhé třetiny vyšel Západočechům a po 53 sekundách dorážel po akci Josefa Straky úspěšně Andrašovský. Domácí měli stále navrch, ale série střel Michala i Petra Sýkorových a Divíška na stavu nic nezměnila. V 26. minutě neuspěl bekhendovým pokusem před Svobodou Špaňhel a z následné akce už Plzeň inkasovala. Blažek předložil puk před branku Dopitovi, který se nemohl mýlit. Svěřenci Miroslava Přerosta však opět dotáhli. Vostřákovu střelu ještě Svoboda skvělým zákrokem zlikvidoval, ale o dvě minuty později neměl na doklepnutí Michala Straky nárok. Pardubicím pomohla k opětovnému vedení početní převaha, kterou jim nabídlo špatné střídání hostů. Po půl minutě trestu skončil v brance Mudrochův pokus od modré čáry. Po 52 vteřinách třetí části reklamovali domácí po Dopitově objetí branky a následném zakončení gól, ale po poradě s videorozhodčím sudí usoudili, že nebyl. Vzápětí ale plzeňská obrana chybovala, Málek ještě zastavil Lubinův nájezd, ale Kudrna dorážkou přiblížil druhou výhru. Deset minut před koncem dal výsledku definitivní podobu po Průchově tyčce Blažek. Plzeňský bek Výborný pak trefil tyč a ani po dalších příležitostech se už hostům překonat Svobodu nepodařilo.
Miloš Říha (Pardubice): "Plzeň opět nastoupila s přemírou snahy a agresivity. Chtěli nás zaskočit dohráváním zákroků. Nenechali jsme se vyprovokovat a vytvořili jsme si spoustu šancí. Oceňuji trpělivost mužstva, které si počkalo na chyby soupeře. I když Plzeň dvakrát vyrovnala, zvládli jsme zápas perfektně a strhli ho na svou stranu."
Jiří Kučera (Plzeň): "Chtěl bych poděkovat hlavně rozhodčím, že odpískali dneska perfektní zápas, protože kdyby to bylo jako včera, tak bychom hráli pořád ve čtyřech a ve třech. Udělali jsme ale po našem druhém vyrovnání chyby a Pardubice nás za ně perfektně potrestaly."

2. března
Hokej:
Vstup do play-off se vydařil
Úřadující hokejoví vicemistři z Pardubic úspěšně zvládli v play off první krok na cestě za vytouženým titulem. V prvním čtvrtfinálovém duelu přehráli Plzeň 6:3 a ujali se vedení 1:0 na zápasy. K úspěchu jim pomohly tři góly v početní výhodě a čtyři finální přihrávky Jiřího Dopity, nejlepšího hráče vítězů. Západočeši přijeli s taktikou ubránit očekávaný úvodní tlak a naopak zaměstnávat domácí obranu rychlými brejky. Hned v úvodu našlápl k úniku plzeňský Vostřák, ale brankář Svoboda jeho úmysl vystihl, za chvíli nebezpečně pálil obránce Jindřich. Hosté však Pardubickým sami nabídli šanci svojí nedisciplinovaností. V rozmezí pouhých sedmi sekund putovali na trestnou lavici Důras s Výborným a navíc k nim přisedl s osobním desetiminutovým trestem za protesty kapitán týmu Michal Straka.Domácím trvalo přesně šest vteřin, než využili početní výhodu v pěti proti třem. Dopita vyhrál buly a zadák Michal Sýkora prostřelil Málkův kryt. Najednou bylo Východočechů plné kluziště a hosté nevěděli kam dříve skočit. Únik Petra Sýkory po levé straně však včas zlikvidoval Málek, individuální Dopitovu akci zastavil jen za cenu nedovoleného zákroku Krajíček. Jenomže tentokrát Plzeň oslabení přežila bez úhony, sama začala vystrkovat růžky a v rozmezí necelé minuty skóre dokonale otočila.Nejprve se při přečíslení dvou na jednoho trefil po ledě obránce Cartelli a vzápětí nachytal Svobodu z dálky Špaňhel. Domácí byli viditelně otřeseni a do přestávky se nezmohli na kloudnou akci, z kabin se však vrátilo úplně jiné mužstvo; agresivní, s tahem na branku a zejména hladové po gólech. Kvůli zdravotním problémům Koláře s ramenem stáhl kouč Říha sestavu jen na tři řady a dravý křídelník Průcha ještě více oživil Dopitův útok. Brzy po zahájení prostřední třetiny neudržel Málek střelu zkušeného Blažka a bylo vyrovnáno, o pár chvil později našel Duben při přesilovce chytrou přihrávkou před brankou úplně volného Pišteka a domácí fanoušci slavili potřetí. Plzeňští v této fázi zápasu viditelně nestačili, často zastavovali domácí akce jen za cenu faulů a to se jim nakonec stalo osudným. Na začátku závěrečného dějství pykal na lavici hanby Paroulek, když Dopita nabídl puk Průchovi před zcela odkrytou branku hostí a čtvrtý úspěch byl na světě. Plzeňská soustředěnost se rozplynula, naopak natěšení domácí koncertovali a důležité úvodní vítězství ještě zvýraznili. Na svědomí to měli opět Dopita s Průchou, druhý jmenovaný ještě spolu s Petrem Sýkorou v závěru nastřelili tyčku Málkovy branky. Dvořákův gól na druhé straně a Čáslavova střela do prázdné branky při power play hostí přinesly už jen kosmetickou úpravu výsledku.
Miloš Říha (Pardubice): "V úvodu jsme byli trochu nervózní. Plzeňáci nás zaskočili agresivitou, naopak my jsme hráli bojácně, nebruslili jsme a nedohrávali souboje. Od druhé třetiny se však náš výkon zlepšil, byli jsme aktivní, soupeře vůbec nepustili do šancí. I ve třetí části jsme patnáct minut předváděli skvělý hokej, zápas jsme měli pod kontrolou, dávali góly a domnívám se, že jsme zaslouženě vyhráli."
Miroslav Přerost (Plzeň): "Utkání bylo svižné, dramatické a zajímavé. Spokojeni můžeme být s první třetinou, v ní jsme sehráli, myslím, dobrou partii. Ve druhé jsme ovšem po sérii našich vyloučení ztratili kontakt a Pardubičtí vstřelili důležité branky. Uklidnili se a dotáhli utkání zaslouženě do vítězného konce."


Rádi uvítáme vaše připomínky a příspěvky do těchto stránek na adrese kaleidoskop@post.cz

Copyright © 2002, Created by kaleidoskop@post.cz