Pardubický kraj Dnes je:

Aktuálně:
aktuality
sport
počasí


Kultura:
kina
divadla
koncerty
kluby
výstavy


Informace:
ubytování
kdy kam
tipy
MHD
rozcestník
restaurace
kraj
památky
fotoreportáže
astrologie

Historie:
historie
náměstí
radnice
zámek
n. Republiky
třída Míru
Kunětická h
výstava sportu
MHD
trolejbusy
revoluce
parforsní hony
budoucnost
výstava
drážky
staré hospody


Ostatní:
Víte že?
Včera


Česká republika je rozdělena na 14 krajů: kraj Ústecký, Liberecký, Plzeňský, Karlovarský, Jihočeský, Středočeský, Hradecký, Pardubický, Olomoucký, Vysočina, Zlínský, Moravskoslezský, Jihomoravský a hlavní město Praha.

Pardubický kraj tvoří území bývalých okresů Pardubice, Chrudim, Svitavy a Ústí nad Orlicí. Hejtmanem Pardubického kraje je ing. Roman Línek.

Tyto stránky se věnují především Pardubicím. Nabízím vám nyní odkazy na jiná zajímavá místa v Pardubickém kraji.

Pardubicko: Chrudimsko: Svitavsko: Ústeckoorlicko:
Pardubický kraj se představuje:


Pardubický kraj, který je spíše menší, tvoří čtyři bývalé okresy. O jeho hranice se vedou spory. Některá sídla na Moravskotřebovsku a Jevíčko usilují o odtržení. Chtějí totiž patřit k Olomockému kraji. Naopak Chotěbořsko a Čáslavsko by se do Pardubického kraje rády dostaly. Pokud dojde ke změně, posunou se hranice na západ. To by kraj přiblížilo podobě, v jaké fungoval mezi lety 1949 až 1960.

Region na pomezí Čech a Moravy ohraničují ze severu Orlické hory, z jihu Žďárské vrchy a Železné hory. Je to oblast s mnoha vodními zdroji. V kraji je silná průmyslová a zemědělská tradice s širokým spektrem oborů. Důležitou dopravní tepnou regionu je modernizovaný 1. železniční koridor. Naopak chybějí dálnice a silnice jsou ve špatném stavu. Páteří kraje by se měla stát rychlostní komunikace R35. Ta by měla navazovat na dosud nedokončenou dálnici D11 z Prahy. K problémům kraje patří nedostatečná protipovodňová opatření, nedostatečná likvidace odpadních vod v malých obcích a vysoký stupeň znečištění ovzduší v Pardubicích. Region se v celostátním měřítku vyznačuje nízkou kriminalitou. Loni byla třetí nejnižší v zemi - 25 zjištěných trestných činů na 1000 obyvatel. Nejméně nezaměstnaných bylo v září v okrese Pardubice, necelých šest procent. Nejvíce nezaměstnaných, přes 10 procent, evidoval okres Svitavy. Mnoho lidí bez práce je v obcích, například v okolí Moravské Třebové. Celková míra registrované nezaměstnanosti v kraji činila v září osm procent. Kromě téměř stotisícových Pardubic, známých chemickým a elektrotechnickým průmyslem, výrobou perníku, modernizovaným letištěm a obchodní zónou, jsou v regionu téměř tři desítky menších měst. Dosud jedinou památkou v kraji, zapsanou do seznamu UNESCO, je od loňského roku renesanční zámecký areál v Litomyšli. Kraj pod Orlickými horami tradičně volí pravici. Zejména ve městech dominuje ODS. Čtyřkoalice v čele s lidovci má zase silnou voličskou základnu na venkově. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 1998 byla na Pardubicku nejsilnější stranou sociální demokracie. ODS zde zůstala pod průměrem s 26 procenty. O to silnější tu byly ve srovnání s celostátním průměrem strany současné čtyřkoalice s 22 procenty.

Rozloha: 4518 kilometrů čtverečních
Počet obyvatel: 509 tisíc


Copyright © 2002, Created by kaleidoskop@post.cz