Aktuality z Pardubic

Svátek slaví:
Aktuálně:
aktuality
sport
počasí


Kultura:
kina
divadla
koncerty
kluby
výstavy


Informace:
ubytování
kdy kam
tipy
MHD
rozcestník
restaurace
kraj
památky
fotoreportáže
astrologie

Historie:
historie
náměstí
radnice
zámek
n. Republiky
třída Míru
Kunětická h
výstava sportu
MHD
trolejbusy
revoluce
parforsní hony
budoucnost
výstava
drážky
staré hospody


Ostatní:
Víte že?
Včera


   Stručně30.11.2004    Východočeské divadlo upozorňuje, že pořad Bolkoviny, který se měl konat ve čtvrtek 2. prosince je zrušen.
22.11.2004    Dvacet strážníků Městské policie Pardubice vyznamenal 19. listopadu 2004 na pardubické radnici první náměstek primátora Jiří Razskazov. Sedmnáct strážníků převzalo stužky "Za věrnost" (devět za desetiletou, osm za pětiletou službu), tři obdrželi stužky "Za záchranu života" (dva za padesátinásobné bezplatné darování krve, jeden za pohotové poskytnutí první pomoci těžce zraněnému cyklistovi). Držitelé propůjčených vyznamenání jsou oprávněni nosit stužky na stejnokroji dle stanoveného předpisu.
22.11.2004    Jezdce i členy vedení plochodrážního týmu Zlatá přilba Pardubice, který se letos stal mistrem republiky v družstvech, přijal 19. listopadu 2004 na pardubické radnici náměstek primátora Jiří Razskazov, aby jim poblahopřál k mistrovskému titulu i dalším letošním úspěchům a poděkoval za trvale skvělou reprezentaci města doma i ve světě.

   Černá kronika


1.12.2004    Dne 29. listopadu kolem 19:15 hodin došlo k dopravní nehodě na křižovatce ulic Na Drážce a J. Janáčka v Pardubicích. Dvaadvacetiletý řidič osobního vozu Škoda Forman při vyjíždění z vedlejší komunikace zřejmě nerespektoval dopravní značku “Dej přednost v jízdě”. Při odbočování, tak došlo ke střetu mezi ním a osmapadesátiletým řidičem motocyklu, který jel po hlavní silnici. Při nehodě utrpěl motocyklista těžké zranění. Alkohol byl u obou řidičů vyloučen orientační dechovou zkouškou. Škoda je odhadována na 7 000 korun. Policie žádá případné svědky, aby pomohli k objasnění uvedené dopravní nehody a přihlásili se na Skupině dopravních nehod, v ulici Rožkova, v Pardubicích nebo se ozvali na telefonním čísle 974 566 254, případně na lince 158.

   Doprava


Od pondělí 23. srpna až do konce listopadu tohoto roku bude uzavřena silnice z Pardubiček do Nemošic v městské části Pardubice 4.
   Archivní zprávyRok 2004:
16.-30.září říjen 
1.-31.srpna 1.-15.září 
1.-30.června  1.-31.července 
1.-15.května 16.-31.května 
1.-15.dubna 16.-30.dubna 
1.-15.března 16.-31.března 
1.-15.února  16.-29.února
1.-15.ledna  16.-31.ledna

Další archivní zprávy6. prosince

Ronal má povolení
Ve středu 1. prosince nabylo právní moci stavební povolení na výstavbu továrny na automobilová kola, které vydal pardubický stavební úřad firmě Ronal. Tato mezinárodní společnost hodlá do výstavby továrny investovat kolem 45 milionů EUR. Na desetihektarovém pozemku v městské průmyslové zóně ve Starých Čivicích za tyto peníze vyroste jednopodlažní výrobní hala o rozměrech 240 x 130 metrů s četnými přístavky a další objekty. Po dokončení a zaběhnutí výroby najde v nové továrně práci 500 lidí a její provoz údajně vyvolá vznik dalších 70 až 100 pracovních míst.
Podle informace z magistrátního odboru rozvoje a strategie by město ještě do konce tohoto roku mělo s firmou Ronal podepsat kupní smlouvu na desetihektarový pozemek. Počátkem příštího roku by měla být zahájena výstavba výrobního areálu a celá továrna má být dokončena do 30. června roku 2006.


6. prosince

Izer moderoval aukci poprvé

Více než sto hostů prvního Benefičního večera občanského sdružení SKP-CENTRUM naplnilo v neděli večer sál gourmet restaurantu Alfredo na Třídě Míru v Pardubicích, aby se zúčastnilo charitativní moderované dražby uměleckých děl.
Po představení občanského sdružení SKP-CENTRUM a spolupořadatelů - Východočeské plynárenské, a.s. a K+N stavební spol. s r.o. - následoval slavnostní přípitek náměstka primátora města Pardubic Jiřího Razskazova, pod jehož záštitou se akce konala. Poté byla zahájena moderovaná dražba, při které vzal průvodce večerem Zdeněk Izer, jak sám prozradil, poprvé do ruky dražební kladívko. Překvapením dražby se stal souboj několika dražitelů o deset tun dlažebních kostek, věnovaných stavební společností K+N. Nejvyšší částka byla nakonec spokojeným novopečeným majitelem zaplacena za plastiku akademického sochaře Olbrama Zoubka.
Dražební výtěžek večera, kořeněného scénkami Zdeňka Izera a produkcí swingové kapely 30th Coffee, činil 129.250 Kč. Celková získaná částka včetně dobrovolného vstupného a tiché aukce vánočních darů se blíží hranici 140.000 Kč.
"Velmi si vážíme štědrosti našich hostů" uvedl Jan Vojvodík, předseda občanského sdružení SKP-CENTRUM. "Díky velkorysé podpoře obou spolupořadatelů, Východočeské plynárenské, a.s. a K+N, stavební spol. s r.o., nevznikly našemu sdružení žádné náklady se zajištěním večera a celá vydražená částka tak může být použita na provoz a rozvoj našich charitativních aktivit. Velký podíl na úspěchu celého podniku má rovněž náš mediální partner, Český rozhlas Pardubice. Těšíme se na shledanou při druhém Benefičním večeru v roce 2005."


3. prosince

Jízdné v MHD podraží
Cestující pardubickou městskou hromadnou dopravou nemile překvapí, že od ledna roku 2005 dochází ke změně jízdného ve vozech MHD. Dojde sice ke snížení ceny zlevněného jízdného ze 6 na 5 korun, jinak se ale všechny ceny budou měnit směrem nahoru. Cena základního jízdného stoupne z 9 na 10 korun, třicetidenní jízdenka bude stát 300 Kč, roční 3000. Z důvodu odlišení cen jednotlivého jízdného, přestanou být od nového roku tudíž vzájemně uznávané jízdní doklady v Pardubicích a sousedním Hradci Králové.
Vzhledem k předchozím výhradám České obchodní inspekce, dochází ke změně u tzv. seniorpasu. Jeho cena se zvýší od nového roku na 600 korun, přičemž obyvatelům Pardubic bude při jeho koupi přímo v předprodeji DPmP a.s. poskytnut příspěvek ve výši 300 Kč. Jak nám potvrdil náměstek primátora města Pardubic Jaroslav Deml, stejnou dotaci dostanou občané nad 75 let z obcí, kam jezdí pardubická MHD.
Po novém roce bude vyhlášeno výběrové řízení na elektronický odbavovací systém cestujících. Podle Demla by se mělo jednat o kombinaci čipových karet a elektronického znehodnocovače jízdenek. Počítá se také s tím, že by systém měl být kompatibilní se systémy Českých drah, ale i ke Connexu. V září příštího roku by měl probíhat zkušební provoz a od ledna roku 2006 by jsme se v Pardubicích měli jako jedno z posledních měst v republice dočkat nového odbavovacího systému, který nahradí ten stávající.
2. prosince

Sportovní hala možná vyroste v Tyršových sadech
Pardubičtí radní projednali a schválili návrh rozpočtu města na příští rok. Ten je koncipován jako vyrovnaný se zdroji a výdaji ve výši cca 1,422 miliardy korun. Vedení města rovněž pro příští rok uvažuje o přijetí úvěru v maximální výši do 61 miliónů korun. Ten by měl sloužit například na přípravu projektové dokumentace a případně i zahájení výstavby víceúčelové sportovní haly. Na tuto akci je pro příští rok plánována investice ve výši okolo 16 miliónů korun. Přesto však není stále jisté, kde se bude tato hala vlastně nacházet. Záměru na její výstavbu na pravém břehu Labe poblíž univerzitního komplexu nyní konkuruje nabídka ČSTV, která nabízí městu bezúplatný převod haly a pozemku v místech chátrající haly v Tyršových sadech. "Výhodou této lokality je skutečnost, že sem jsou přivedeny veškeré energie a je vybudována poměrně dost kvalitní základová deska," vysvětluje náměstek primátora města Michal Koláček. Výše úvěru, který si město hodlá příští rok "vzít" záleží také na dotacích z Evropské unie, které jsou na městem zamýšlené projekty vázány. Kromě již zmiňované sportovní haly se jedná také o rekonstrukce ulic na Starém městě jako například Pernštýnská nebo sv. Anežky České.
Pardubičtí radní vzali dále na vědomí rozpočtový výhled města do roku 2010. Jak nám potvrdil primátor Jiří Stříteský, předpokládá se i v dalších letech rozpočet města jako vyrovnaný.


1. prosince

Divadlo přivítalo stotisícího diváka
Východočeské divadlo patří k nejnavštěvovanějším českým divadlům. Jen málo jednosouborových divadel navštíví během roku více než sto tisíc diváků, na prvních příčkách se v loňském roce před VČD umístilo pouze Divadlo na Vinohradech a Státní opera Praha. Pro zajímavost v roce 2002 počet diváků VČD dosáhl čísla 100 866, v roce 2003 navštívilo VČD již 109 775 diváků. 100 000. diváka roku 2004 VČD přivítalo už v pondělí 29. listopadu (v loňském roce to bylo až 14. prosince) při představení Tří mušketýrů. Ředitel divadla Petr Dohnal spolu s obchodním náměstkem Tomášem Pelikánem před představením vyhlásil, že jubilejní divák sedí v 10. řadě v přízemí na sedadle č. 169. Na tomto místě seděla nic netušící Pavla Vaňásková, která do Pardubic přijela až z Trutnova se spolužáky z 9.B ZŠ Komenského. "Jsem ve Východočeském divadle poprvé a o stotisícím návštěvníkovi jsem vůbec nevěděla," přiznala se mile překvapená Pavla. Z rukou ředitele pak Pavla převzala roční předplatné pro dvě osoby, knihu Historie divadelní Pardubic a okolí, CD muzikálu Sugar, perník od firmy Novotný a hodinky od firmy Lejhanec. Po představení se Pavla svěřila: "V Pardubicích jsem zatím viděla jen dnešní Tři mušketýry, kteří se mi moc líbili, proto jsem opravdu ráda, že teď do pardubického divadla budu moci jezdit pravidelně." Při této příležitosti byla vyhlášena i tipovací soutěž, která probíhala na internetových stránkách divadla www.vcd.cz , kde čtenáři tipovali, kdy stotisící divák divadlo navštíví. Den 29. listopadu i řadu 10 tipovala Jana Fifková z Pardubic, která od divadla obdrží čtyři vstupenky na GRAND Festival smíchu.
Radek Smetana - Východočeské divadlo


1. prosince

Služby města likvidují vraky
Služby města Pardubic (SmP) jsou jediným subjektem v Pardubicích, který je podle zákona o odpadech oprávněn přebírat automobilové vraky, ekologicky je likvidovat a vydávat o jejich likvidaci potvrzení nutné k odhlášení vozidla z evidence. "Tuto službu jsme zavedli asi před čtyřmi měsíci a poskytujeme ji zcela zdarma," říká ředitelka Služeb města Pardubic, a.s., Lea Tomková. "Jsme schopni ekologicky zlikvidovat jakýkoliv osobní, užitkový nebo nákladní automobil včetně všech jeho náplní. Jedinou podmínkou je, že musí jít o kompletní vozidlo i s motorem." Firma nabízí také odtah nepojízdných vraků vlastní technikou, v tomto případě však jde o službu placenou.
Ředitelka SmP připouští, že o likvidaci vraků automobilisté doposud nijak velký zájem neprojevují. "Nejspíš je to tím, že naše legislativa je vůči majitelům vraků příliš shovívavá," říká Lea Tomková. "Přesto věříme, že naším společným přáním je, aby k nám vraky našly cestu dříve, než se stanou ostudou našeho krajského města. Právě proto je likvidujeme zdarma."


30. listopadu

Pomoc Pardubic Vysokým Tatrám ocenil i slovenský prezident
Pomoc města Pardubic při odstraňování následků škod po ničivé vichřici ve Vysokých Tatrách nekončí. Čtrnáctičlenná skupina dobrovolníků z řad zaměstnanců pardubického magistrátu a městské policie se sice v neděli vrátila domů, další dobrovolníci se pravděpodobně do Tater vydají na jaře příštího roku znovu. "Už se mi hlásili další pracovníci magistrátu, kteří nemohli nyní odjet například z rodinných či zdravotních důvodů. Navíc mají ve Vysokých Tatrách o naši dobrovolnickou práci velký zájem," uvedl tajemník pardubického magistrátu Stanislav Panuš.
Čtrnáctičlenná skupina vyrazila z Pardubic minulou středu. Do práce, která spočívala hlavně v odstraňování spadaných stromů, se Pardubičtí zapojili od čtvrtka do soboty. Vůbec prvními dobrovolníky, kteří odjeli z Pardubic pomáhat do Vysokých Tater, byli tři specialisté z oddílu krizových záležitostí městské policie. Ti se vrátí do Pardubic po týdenním pracovním pobytu ve slovenských velehorách v úterý (zítra) ráno. Do odstraňování následků přírodní pohromy se v Tatrách zapojili i zaměstnanci Služeb města Pardubic. S sebou minulý týden odvezli jako dar i pět motorových pil pro tatranské dřevorubce.
První polovinu svého pobytu strávili magistrátní dobrovolníci na centrálním parkovišti na Štrbském Plese, druhou část poblíž tamní mateřské školky. "Bylo velkým štěstím, že urostlé smrky, které do délky dosahovaly i ke třiceti metrům, budovu školky nijak nepoškodily. Zavaleno bylo jen její okolí, nejvíce pak zahrada," vysvětlil tajemník Stanislav Panuš, jenž se sám do odstraňování škod zapojil s vlastní motorovou pilou.
Práci komplikovaly hluboké závěje sněhu, které dosahovaly výšky až zhruba jednoho metru. "Museli jsme se nejprve ke stromům doslova prohrabat a teprve pak je začít ořezávat," vzpomíná vedoucí odboru správy obecního majetku Ivan Růžička. Při odstraňování polámaných stromů u mateřské školky narazili pardubičtí dobrovolníci v jednom okamžiku na plyn unikající z poškozeného hlavního uzávěru. "Okamžitě jsme volali místním úřadům, aby místo zajistily a zabránily případnému výbuchu," doplnil tajemník Stanislav Panuš.
Zájem Pardubic ocenil i slovenský prezident Ivan Gašparovič, který byl svědkem oficiálního předání symbolického šeku na 250.000 Kč. Tuto částku poskytlo Zastupitelstvo města Pardubic partnerskému městu Vysoké Tatry minulý týden na svém mimořádném zasedání.


29. listopadu

Potkejte čerta s Mikulášem v trolejbusu
Mikulášská nadílka se blíží. Nadělovat se bude i v soutěži Českého rozhlasu Pardubice a Dopravního podniku města Pardubic "Pojeďte s námi". Každý, kdo potká v pátek 3. prosince ve vozidlech MHD revizora, má šanci získat bonusové body do soutěže. Jak na to? Jakmile Vás revizor požádá o Váš jízdní doklad, neváhejte ani chvilku a poproste ho o razítko. Pozor - jízdenka musí být platná (to znamená řádně označená). Jízdenka s razítkem má desetinásobnou cenu - místo běžných 9 bodů získáte v soutěži "Pojeďte s námi" hned 90 bodů (u zlevněného jízdného získáte místo 6 bodů 60). Ještě jste nesoutěžili a nevíte jak na to? I pro Vás máme řešení. Najděte si svého anděla nebo čerta. Kde? Máme pro Vás malou nápovědu - kromě běžných linek MHD budou v pátek 3. prosince jezdit speciální trolejbusy po speciálních trasách. Mikulášovi pomocníci na Vás čekají v historickém trolejbusu a v trolejbusu Českého rozhlasu Pardubice od 7 do 9 hodin ráno nebo od 13 do 17,30 odpoledne. Nadělí Vám nejen sladké dobroty, ale můžete od nich získat informace o soutěži i přihláškové formuláře. Nezapomeňte - v pátek 3. prosince hledejte s Českým rozhlasem Pardubice svého revizora a zamlsejte si s čertem a andělem.


29. listopadu

Vánoční výzdobu dotváří na deset tisíc žárovek
V neděli začal adventní čas. Již v průběhu listopadu nainstalovali zaměstnanci Služeb města Pardubic ve městě vánoční výzdobu, která bude po dobu více jak jeden měsíc zdobit krajské město. Na sloupech veřejného osvětlení se objevila celá řada vánočních motivů, ozdobena byla řada stromů. Největší pozornost si však získal vánoční strom na Pernštýnském náměstí. Ten byl do Pardubic letos přivezen z polesí Ronov nad Doubravou. Další stromy byly darovány občany Pardubic a zdobí prostranství před Duhovou arénou a na sídlišti Dubina. Vánoční balíčky umístěné na těchto stromech jsou dílem žáků pardubických základních škol. Slavnostní výzdoby se dočkaly také rostlé stromy na třídě Míru před budovou České pojišťovny, v Polabinách, před KD Dukla a nově jsou ozdobeny také stromy na náměstí Republiky a v parku Bratranců Veverkových. Celkem se tak v předvánočním čase ve městě rozsvítilo na deset tisíc žárovek. Vánoční atmosféru na Pernštýnském náměstí umocní betlém z dílny řezbáře Cipryana z Podhradí, který bude umístěn pod vánočním stromem.
Více fotografií z předvánočních Pardubic naleznete ve
FOTOREPORTÁŽI.
25. listopadu

Grand festival smíchu změní svou tvář
Jubilejní, již pátý ročník GRAND Festivalu smíchu, který se ve Východočeském divadle Pardubice bude konat od 6. do 13. února 2005, dozná jistých změn. Zásadní změnou bude účast zahraničních souborů v nesoutěžní části festivalu, změní se však i tvář propagačních materiálů festivalu. Východočeské divadlo na začátku letošní divadelní sezony vyhlásilo soutěž o výtvarnou koncepci a grafické zpracování festivalových materiálů. Do grafické soutěže se přihlásilo 11 zájemců z celé republiky, kteří přišli s rozličnými zajímavými nápady. Výběr tří nejlepších návrhů, jejichž autoři budou odměněni částkou 5000 Kč, byl opravdu těžký. Nejvíce nakonec výběrovou komisi oslovily návrhy Vladimíra Chmelaře z Pardubic, Richarda Maršáka z Prahy a Studia PRESS Pardubice. Vybrat z těchto tří jediného výherce byl nadlidský úkol, avšak podařilo se - výběrová komise pro letošní ročník vybrala návrh Vladimíra Chmelaře. Zaslané soutěžní návrhy uvidíte během festivalu na malé výstavě ve foyer divadla, vítězný návrh Vás již brzy zaujme na plakátovacích plochách ve městě, neboť program V. ročníku GRAND Festivalu smíchu bude již brzy uveřejněn. Vstupenky na festival budou ještě před Vánocemi v prodeji, bližší informace v Předprodeji VČD.


25. listopadu

Děti Země se proti výstavbě neodvolali
Již jsme vás informovali o chystané výstavbě třípatrové křižovatky nedaleko opatovické elektrárny. Tato křižovatka by měla zajistit křížení silnice z Pardubic na Hradec králové spolu s dálničním přivaděčem směrem na Prahu a později také komunikace R35 směrem na Olomouc. V polovině října vydal stavební úřad v Pardubicích územní rozhodnutí pro rychlostní silnici R35 v úseku Sedlice - Opatovice nad Labem s obrovskou mimoúrovňovou křižovatkou. Děti Země jako účastník územního řízení dlouho zvažovaly, zda se se proti tomuto rozhodnutí odvolat. Nakonec tak neučinili. Důvodem tohoto postupu bylo především to, že řada podmínek z celkových padesáti čtyř byla pro ně z ekologického hlediska přijatelná a rozhodnutí neobsahovalo žádné zásadní právní chyby.
"Zjistili jsme, že územní rozhodnutí je kvalitně zpracované a obsahuje řadu přísných podmínek, takže nebyl důvod podávat odvolání a stavbu zbytečně zdržovat," prohlásil Miroslav Patrik z Dětí Země. Podle územního rozhodnutí musí investor například postavit cyklistickou stezku z Hradce Králové do Hrobic, pro každou obec musí vypracovat podrobnou hlukovou studii a také přírodovědný průzkum o výskytu zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů, dešťové usazovací nádrže mají byt tak vysoké, aby do nich nemohli spadnout žádní drobní živočichů apod. Pokud nebylo podáno odvolání jiným účastníkem řízení, je územní rozhodnutí pravomocné a mohou začít probíhat dílčí stavební a vodoprávní řízení. Územní řízení pro svou komplikovanost trvalo téměř šest měsíců.


22. listopadu

Michal Rabas je novým hejtmanem kraje
V předvečer výročí listopadové revoluce se představitelé občanských a křesťanských demokratů v Pardubickém kraji Michal Rabas a Roman Línek dohodli na pokračování vzájemné spolupráce, která by měla sloužit ku prospěchu obyvatel kraje. Na jejich setkání padla dohoda na poměru koaličních sil v Radě Pardubického kraje, který by měl být 5 ku 4 ve prospěch ODS. Hejtmanem se podle této dohody má stát lídr ve volbách vítězné Občanské demokratické strany Michal Rabas, jeho prvním náměstkem pak lídr Koalice pro Pardubický kraj Roman Línek. Dalšími náměstky by měli být Josef Janeček a Ivo Toman, oba z ODS. Michal Rabas do Rady Pardubického kraje přivede také dvě ženy - Marii Málkovou a Janu Smetanovou. Radními za Koalici pro Pardubický kraj budou Petr Šilar, Miloslav Macela a Miroslav Brýdl. Michal Rabas s Romanem Línkem se také shodli na termínu uzavření koaliční smlouvy mezi občanskými a křesťanskými demokraty. Smlouva bude podepsána v pondělí 22. listopadu 2004. Koaliční smlouva bude řešit jmenovité obsazení křesel radních a rozdělení jejich rezortů, dále návrh na vznik deseti výborů, jmenovité obsazení míst jejich předsedů a konečně také návrh termínu konání ustavujícího Zastupitelstva Pardubického kraje.


22. listopadu

Otevřený klub otevřel "pohodárnu"
Otevřený klub, který je zařízením pardubického občanského sdružení Klub hurá kamarád a sídlí v areálu bývalých jeslí v Jungmannově ulici, slouží především mladým lidem ve věku od 11 do 18 let, ale pamatuje i na děti ve věku od 6 do 11 let a širokou veřejnost.
"Otevřený klub by se dal rozložit do tří samostatných bloků. Prvním z nich je práce v terénu. Ta je spojena především s naší činností ve skateparku na pardubickém sídlišti Dukla, jehož jsme provozovateli," uvedl ředitel Klubu hurá kamarád David Matýsek. "Z terénu pak mohou děti a mladí lidé přicházet do našeho nízkoprahového klubu Apsida v Jungmannově ulici, kde se potkají s našimi kontaktními pracovníky. Zde mohou získat řadu nových přátel i pocit bezpečného místa, kam mohou vždycky ve svém volném čase přijít," řekl David Matýsek. "Nízkoprahovost našeho klubu spočívá v tom, že se snažíme, aby byl dostupný co nejširší skupině mladých lidí. Neděláme v něm žádné bariéry, nežádáme povinnou docházku nebo vyplňování nějakých závazných přihlášek," sdělil ředitel Klubu hurá kamarád.
"Každý, kdo k nám zavítá, si tu může příjemně posedět, popovídat si nebo se svěřit se svým problémem," konstatovala kontaktní pracovnice Otevřeného klubu Jana Lihaříková. "Zároveň má možnost půjčit si třeba knížku či časopis, zahrát nejrůznější hry, jako je například stolní fotbal či stolní tenis, případně se aktivně podílet na programu," poznamenala Jana Lihaříková. "Děti a mladí lidé, kteří k nám chodí, si sami vymýšlí, co by u nás chtěli dělat. My jim pouze pomáháme s realizací jejich nápadů," pokračovala kontaktní pracovnice Otevřeného klubu, podle níž jsou návštěvníci tohoto prospěšného zařízení velmi vynalézaví. "Neoblíbenější činností je v současné době vedle stolního fotbalu a diskoték vaření. Překvapivě velký zájem o něj jeví zejména kluci. Skvěle zvládají i náročnější pochoutky, jako jsou třeba palačinky, lívance či buchty," dodala Jana Lihaříková.
Třetí oblastí, kterou se Otevřený klub zabývá, je pořádání nejrůznějších kulturních a vzdělávacích akcí pro širokou veřejnost, jako jsou například pravidelné výtvarné workshopy, hudební večery, přednášky, besedy, výstavy či promítání dokumentárních filmů. Své zázemí zde mají i hudební skupiny, jimž je k dispozici zkušebna. Zájemci mohou bezplatně využít i služeb fotokomory či internetové kavárny.
V sále Otevřeného klubu se pravidelně schází i několik zájmových spolků. Cvičí se zde Tai-ti, aerobik i brazilský bojový tanec capoeira, vyučuje break dance, hip hop a electro boogie či romské tance.
"Nově jsme zavedli místnost zvanou Pohodárna, kde má každý klid na povídání nebo třeba hraní her," podotkla Jana Lihaříková.


11. listopadu

Primátor s retrívrem Sannym otevřeli útulek
S desetidenním předstihem byl ve čtvrtek dopoledne předán slavnostně do užívání psí útulek v areálu veterinární kliniky ve Štrossově ulici. Útulek, v jehož kójích najde azyl až 24 opuštěných psů, přestavělo město nákladem 1,7 milionů korun z části koňských stájí.
Jak nám sdělil ředitel veterinární kliniky MVDr. Vladimír Tlučhoř, podmínky pro psy zde budou z hlediska prostoru nadstandardní: "Bude zde dvanáct kotců o rozměrech 1,5 x 3 metry s možností rozdělení přepážkou a umístění tak dvou menších pejsků." Z jeho slov se také dozvídáme, že pardubický psí útulek patří mezi ty, kde se nehromadí příliš velké množství psů: "K nám v průměru přijdou dva až tři lidi denně si vybrat či vyhlédnout pejska," pokračuje Tlučhoř. Útulkem ročně projde na 750 zvířat, přičemž průměrná délka pobytu psa zde je 1 měsíc.
Slavnostního otevření nových prostor útulku se zúčastnil primátor města Jiří Stříteský spolu s náměstkem Jaroslavem Demlem, ale také třináctiletý zlatý retrívr Sanny, který je vlastně v pardubickém útulku jakýmsi stálým inventářem. Jak řekl Tlučhoř, poprvé se Sanny do útulku dostává ve třech letech, později vystřídal několik majitelů, kteří však mezitím zemřeli a tak poslední měsíce tráví opět v útulku.
Primátor města však kromě útulku pro psy vidí i jiné využití těchto prostor: "Když budou nepokoje, tak se tyto kotce dají využít jako žalář pro vzbouřence," dodává s humorem Stříteský.
Opuštěný starý psinec bude počátkem příštího roku nákladem 1 mil. korun přestavěn na útulek pro kočky s kapacitou 50 míst. "Do rozpočtu na rok 2005 navrhujeme také částku 3 miliony korun na další etapu rekonstrukce veterinární kliniky," dodává Ladislav Bouška z investičního odboru Magistrátu města Pardubic. "Pokud nám zastupitelstvo ty peníze schválí, přestavíme a zmodernizujeme operační sály."

Východočeské divadlo Pardubice opět letos očekává 100 000 návštěvníka. K úterku 9. listopadu navštívilo divadlo v letošním roce již 91 053 návštěvníků. Stotisícího návštěvníka letos prý podle ředitele Petra Dohnala ve Východočeském divadle přivítají pravděpodobně na přelomu listopadu a prosince. Ten obdrží jako dárek roční předplatné pro dvě osoby, knihu Historie divadelní Pardubic a okolí, CD muzikálu Sugar a hodnotný dárek od sponzora. Při této příležitosti připravilo divadlo na svých internetových stránkách
www.vcd.cz tipovací soutěž, kde můžete tipovat, kdy stotisící divák divadlo navštíví. Ten, kdo bude pravdě nejblíže, vyhraje vstupenky na GRAND Festival smíchu dle vlastního výběru. Návštěvnost pardubického divadla roste. Zatímco v roce 2002 dosáhl počet diváků čísla 100 866, loni to bylo již 109 775 diváků. I proto se Východočeské divadlo se může pochlubit tím, že patří k nejnavštěvovanějším českým divadlům. Z jednosouborových divadel figuruje v počtu návštěvníků na třetím místě. Více návštěvníků než do pardubického divadla loni zavítalo pouze do Státní opery Praha a do Divadla na Vinohradech. V absolutním pořadí, tedy včetně vícesouborových divadel, zaujímá Východočeské divadlo třináctou příčku co se návštěvnosti týče.
Roste i počet předplatitelů. V současné době má na letošní sezónu 2004-2005 Východočeské divadlo 3668 předplatitelů, což je oproti loňské sezóně nárůst o 313 předplatitelů. Zajímavostí jsou zejména dvě předplatitelské skupiny pro rodiče s dětmi jako novinky.


11. listopadu

Divadlo očekává stotisícího návštěvníka

11. listopadu

Magistrát má schránku na připomínky
Magistrát města Pardubic v těchto dnech zavedl novou službu občanům. U všech okének oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů a na chodbách matriky a odboru sociálních věcí jsou k dispozici formuláře, s jejichž pomocí lidé, kteří si zde vyřizují své záležitosti, mohou vyjádřit spokojenost či nespokojenost s chodem příslušných odborů a oddělení a případně uplatnit své připomínky a návrhy. Vyplněné formuláře stačí vhodit do schránky umístěné na informacích u vchodu do magistrátní budovy na náměstí Republiky (bývalý okresní úřad). Schránka je pravidelně vybírána a příslušní vedoucí pracovníci veškeré připomínky k práci úředníků i chodu úřadu okamžitě řeší. "Tento nový způsob zpětné vazby od občanů k nám jsme zatím zavedli pouze v budově na náměstí Republiky," říká vedoucí magistrátního odboru vnitřních věcí Petr Kramář. "Pokud se osvědčí a bude veřejností využíván, rozšíříme ho i na ostatní budovy magistrátu."


11. listopadu

Divadlo uvádí Cyrana v Buffalu v české premiéře
Východočeské divadlo připravilo pro své příznivce další zajímavou inscenaci. V české premiéře uvede v sobotu hru Kennetha Ludwiga Cyrano v Buffalu. Tato svižná komedie pojednává o všedních trampotách nevšedního hereckého života. Hra zachycuje jeden perný den soukromého zájezdového divadla, ve kterém se odehrává generální zkouška na Cyrana z Bergeracu. Jedná se tedy o tak zvané "divadlo na divadle." Jak přiznal ředitel divadla Petr Dohnal, tento typ inscenace pardubický soubor neměl na repertoáru již řadu let.
Režie inscenace se ujal Jiří Seydler, který hru charakterizuje takto: "Jedná se o konverzační komedii, ale jsou zde i místa, která jsou charakteristická pro situační komedii." Dramaturgyně inscenace Jana Pithartová se přiznala, že sama nemá ráda hloupé komedie. "Toto však není případ Cyrana z Buffala. Tato inscenace o něčem je," dodává Pithartová a pokračuje: "Dějová zápletka spočívá v tom, že někteří herci si myslí, že se hraje jiná inscenace než se skutečně hraje a to se zde začínají prolínat. Ale je to také hra o vztazích a o lásce." V hlavních rolích se můžete těšit na Jindru Janouškovou a Michala Przebindu.
Premiéry Cyrana z Buffalo jsou ve Východočeském divadle naplánovány na sobotu 13. a neděli 14. listopadu vždy od 19 hodin.


8. listopadu

Dům na půli cesty pořádal slavnost
Pardubický Dům na půli cesty (DPC), který je zařízením občanského sdružení Klub hurá kamarád a sídlí v areálu bývalých jeslí v Jungmannově ulici, uspořádal v sobotu 6. listopadu První podzimní slavnost. Tato akce byla určena především současným a bývalým klientům pardubického Domu na půli cesty. Ti se zde mohli setkat s nynějšími i dřívějšími zaměstnanci tohoto prospěšného zařízení, ale i jeho stážisty a dobrovolníky. "Řada současných i bývalých klientů má k Domu na půli cesty vztah, jelikož tu našli zázemí, přátele či pomoc, kterou potřebovali," uvedl sociální pracovník DPC Jan Rybička. "Toto setkání je přínosné i pro nás. Můžeme například zjistit, jak se mají naši bývalí klienti," řekl Jan Rybička, jehož příjemně překvapila poměrně vysoká účast na tomto setkání. "Potěšilo nás, že na tuto akci dorazili i ti, co patřili mezi naše vůbec první klienty v historii," dodal sociální pracovník tohoto zařízení. Podobná setkání mají v DPC bohatou tradici. "V minulosti jsme je pořádali nejen v těchto prostorách. Pravidelně se jezdilo například na faru do Bojanova, kde jsme společně trávili celý víkend," poznamenal Jan Rybička. "V těchto akcích chceme pokračovat i nadále. V současné době už plánujeme předvánoční setkání," podotkl sociální pracovník DPC. Dům na půli cesty je zařízení poskytující dočasné bydlení a následnou péči mladým lidem ve věku 18 až 25 let, kteří musejí opustit dětský domov nebo se v tomto věku ze závažných důvodů ocitají mimo rodinu. Tito mladí lidé zůstávají často doslova na ulici bez rodiny, finančních prostředků a zaměstnání. Smyslem pobytu je jejich postupné začlenění do společnosti. Pokud máte zájem podpořit činnost pardubického Domu na půli cesty, můžete zaslat svůj příspěvek na konto vedené u České spořitelny Pardubice, číslo účtu 120 358 4389/0800, var. symbol 192.


V novém čísle Bulváru si přečtete: